Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

The History of video games

19 Aug 2015 00:52 #167723 by Μάνος Γρυπάρης
Η σειρά αφορά την ιστορία των video games και όχι την ιστορία των μικροϋπολογιστών ή των γλωσσών προγραμματισμού.

Συνεπώς δεν υπήρξε κάποια παράλειψη. Τα επόμενα επεισόδια θα συνεχίσουν να επικεντρώνονται στα games, διαφορετικά η διάρκεια κάθε βίντεο θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Aug 2015 01:30 - 19 Aug 2015 01:54 #167734 by NickeD
Replied by NickeD on topic The History of video games
Πολύ καλή αρχή για μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα (κατα την γνώμη μου) σειρά video.
Συμφωνώ με το να επικεντρωθούν τα video στην ιστορία των games με αναφορές στα ανάλογα συστήματα. Μετά το πέρας της συγκεκριμένης σειράς και αν υπάρχει ενδιαφέρον και ιδέες φαντάζομαι πως τα παιδιά δεν θα είχαν το παραμικρό πρόβλημα να δημιουργήσουν κάτι αντίστοιχο για κάποια άλλη 'κατηγορία'.

“The biggest challenge after success is shutting up about it.”

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 May 2017 14:50 #199214 by Μάνος Γρυπάρης
Η ιστορία των video games: Μέρος 2ο.
Μετά από 1 χρόνο και 9 μήνες ήρθε η ώρα να επιστρέψουμε.

Δείτε όσα συνέβησαν στη βιομηχανία των games από το 1972 έως το 1976:

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)
The following user(s) said Thank You: Tasos Georgoulas

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Jan 2020 11:09 #230840 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
The History of video games: Part 3 Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη! Μακράν η καλύτερη "σειρά" για βίντεο και όχι μόνο για τα δεδομένα του GameWorld. Να θυμόμαστε οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι. Μην τα βιάζεστε να τα φτιάχνετε για να μην λείπει τίποτα, εξαιρετική δουλειά τα πρώτα δύο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Apr 2020 00:25 #233183 by Μάνος Γρυπάρης
Λόγω του κορωνοϊού και ενώ είχα προγραμματίσει να ανέβω Αθήνα για το Πάσχα και να κάνω το The History of games - Part 3...ο γαμημένος ο ιός μας τα χάλασε. Όλες οι πτήσεις ακυρώθηκαν και τώρα είμαστε στο "περίμενε".

Ωστόσο, πριν από 2 μήνες απέκτησα από το eBay το ColorTV Game 15, την πορτοκαλί κονσόλα της Nintendo 1ης γενιάς (έχω ήδη το ColorTV Game-6 που ήταν η πρώτη και το Color TV Game Racing, η πρώτη κονσόλα με ενσωματωμένη τιμονιέρα). Σήμερα μόλις απέκτησα το θρυλικό Color TVGame Buroku Kuzushi, την πρώτη κονσόλα που σχεδίασε ο Shigeru Miyamoto και που είχε το Breakout, τον πρόγονο του Arkanoid! Πλέον έχω και επίσημα όλες τις κονσόλες της Nintendo. :) Θα επιχειρήσω να της ανεβάσω και τις δύο Αθήνα, να κάνουν παρέα στα "αδελφάκια" τους ώστε να γυρίσω δύο επεισόδια μαζί.

Πλέον τα επεισόδια θα γυρίζονται ανά έτος. Επομένος θα γυριστεί το Part 3 για το 1977 και το Part 4 για το 1978.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Sep 2020 23:39 #238068 by Giorgos Tsolaridis
Η ιστορία των video games: Μέρος 3ο
Το ντεμπούτο της Nintendo και το Atari 2600.


Το 1977 ήταν μία κομβική χρονιά για την gaming βιομηχανία, αφού η Nintendo μπήκε για πρώτη φορά στα video games με τις πρώτες της κονσόλες, ενώ η Atari εξέπληξε τον κόσμο με το Atari 2600.

Στο τρίτο μας επεισόδιο της Ιστορίας των video games, θα συνεχίσουμε ανά έτος. Θα δούμε παρέα τα launch games του Atari 2600, πως ξεκίνησε η Nintendo τα πρώτα της βήματα, την πτώση της Magnavox, αλλά και τις αξιοσημείωτες κονσόλες και τα games της εποχής.

Δείτε το επεισόδιο:

I don't need to get a life. I'm a gamer, I have lots of lifes.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Aug 2021 21:01 #254524 by Stathis Moose Stathopoulos
Η ιστορία των games: Μέρος 4ο (1978): Space Invaders, Color TV Game Racing



Η αρχή της χρυσής εποχής των games.

Στο νέο επεισόδιο της ιστορίας των video games, σας παρουσιάζουμε τα σημαντικότερα γεγονότα του 1978.

Δείτε το Space Invaders, τον ερχομό του Atari 2600 στην Ευρώπη και την κονσόλα Color TV Game Racing 112 της Nintendo, που αποτέλεσε το πρώτο project του Shigeru Miyamoto. Όλα αυτά μαζί με τα σημαντικότερα games της χρονιάς!



Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification