Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

PC VS Κονσόλες

19 Jun 2009 11:42 #54438 by Stathis Yannacopoulos

mordred wrote: Όταν έχεις ένα μηχάνημα το οποίο επιδέχεται αναβάθμισης (όπως ένα pc) έχεις την ευελιξία να προσαρμοστείς στις ανάγκες σου.
Για πες μου τι κονσόλες υπήρχαν το 1999...


Μέσα στο χρονικό όριο ζωής μιας κονσόλας δηλαδή τα 7 χρόνια το pc δεν θέλει απλά αναβάθμιση θέλει να το πετάξεις και να πάρεις καινούργιο. Πάρε όποια χρονιά θέλεις H 7 series nvidia βγήκε το 2005. Πήγαινε να τρέξεις το team fortress το οποίο έχει μια μέτρια μηχανή.. Θα παίζεις με 10 fps. Αν σκεφτείς οτι το xbox 360 βγήκε το 2005 κάποιος που πήρε μια πανάκριβη 7 series κάρτα -όχι για να παίζει καλά αλλα για να μπορεί ΑΠΛΑ να παίξει- θα πρέπει στο χαλαρό να πάρει μια νέα κάρτα. Βάλε και τουλάχιστον μια αναβάθμιση επεξεργαστή. Αύριο για να είναι tune θα πρέπει να τα σπρώξει και σε ddr 3 ram και σε quad core. Και αν υποθέσουμε οτι το xbox θα κρατήσει άλλα 4-5 χρόνια ακόμα αν θέλει κάποιος που έστησε ενα pc το 2005 να συνεχίσει το ποιοτικό pc gaming θα πρέπει να κάνει τουλάχιστον 2 αναβαθμήσεις ΜΟΝΟ σε κάρτα γραφικων μέχρι να βγει κάποια νέας γενιάς κονσόλα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Jun 2009 11:53 #54439 by Alex
Replied by Alex on topic PC VS Κονσόλες
Τα θες και τα λες!? Την κονσόλα 7 χρόνων τι θα την κάνεις;
Εγώ να σου πω με P3 (του 2000) και μία 6800gt έπαιζα σχεδόν full Bioshock (του 2007)!!!!
Δεν καταλαβαίνω 7 series?! Με μία 7200 δεν παίζεις τίποτα... Με μία 7800 παίζεις σχεδόν τα πάντα! Πραγματικά με αυτά που λες μου δείχνεις ότι πας να αποδείξεις κάτι χωρίς να το ξέρεις! Δεν καταλαβαίνω που τα βγάζεις τα συμπεράσματα...
Το κυριότερο είναι ότι εσύ που έχεις το Xbox ή το PS3 θα παίζεις παιχνίδια μέχρι τις δυνατότητες των μηχανημάτων αυτών όσα χρόνια και να περάσουν μέχρι να βγει καινούρια κονσόλα, δηλαδή στις περισσότερες περιπτώσεις μειωμένα γραφικά για να μην πάρει φωτιά το μηχανάκι (ξεχνάμε xbox που γινόντουσαν μπριζόλες από την υπερθέρμανση)...

Intel i7 940 ASUS A6T-Deluxe Corsair DDR3 1333Mhz 12GB 2xSapphire 5870 1GB OC Vapor-X Crossfire OCZ 120GB Revodrive Coolermaster Cosmos RC-1000 Topower PowerBird 1100W Full Modular
EIZO S2401W 24'' TFT

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Jun 2009 12:11 #54440 by Stathis Yannacopoulos

mordred wrote: Τα θες και τα λες!? Την κονσόλα 7 χρόνων τι θα την κάνεις;
Εγώ να σου πω με P3 (του 2000) και μία 6800gt έπαιζα σχεδόν full Bioshock (του 2007)!!!!
Δεν καταλαβαίνω 7 series?! Με μία 7200 δεν παίζεις τίποτα... Με μία 7800 παίζεις τα πάντα! Πραγματικά με αυτά που λες μου δείχνεις ότι πας να αποδείξεις κάτι χωρίς να το ξέρεις! Δεν καταλαβαίνω που τα βγάζεις τα συμπεράσματα...


Δεν υπάρχει πεδίο συνενόησης φίλε μου... Εσύ μου λες οτι την κονσόλα την πετάς ενω το pc το αναβαθμίζεις. Και σου απάντησα οτι μέσα στα χρόνια της ζωής μιας κονσόλας οποιοδήποτε pc είναι για πέταμα και δεν αναβαθμίζεται επομένως το επιχείρημα σου είναι αχρηστο. Δεν υπάρχει περίπτωση να αποδείξει κάποιος οτι ενα gaming pc μπορεί να είναι πιο φτηνό απο μια κονσόλα σε βάθος χρόνου. Αυτά. Καλημέρα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Jun 2009 12:40 #54441 by Alex
Replied by Alex on topic PC VS Κονσόλες
Εγώ σου ξαναλέω με P3 και 6800gt έπαιζα Bioshock του 2007... Η κονσόλα μπορεί να σου βγει πιο φτηνή επειδή δεν έχει βάθος χρόνου! Είναι αυτή που είναι και όσο και να περνάει ο καιρός τα γραφικά
της θα είναι τα ίδια και όλα τα καινούρια παιχνίδια θα προσαρμόζονται γι αυτή (αν γίνεται)...
Αν λοιπόν ένα κάτοχος (λέμε τώρα) ενός C2D σε 5 χρόνια αν θέλει να παίζει μόνο games και θέλει να δώσει κάποια λεφτά αρκεί μόνο να πάρει μια καρτούλα των 150€ σε PCIe και είναι έτοιμος γιατί απλά
η CPU δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο...
Αν από την άλλη σε ενοχλεί που δεν μπορείς να παίζεις στην 50άρα τηλεόρασή σου εγώ προτιμώ ένα Media Center (ο δικός μου είναι ένας AthlonX2 με μία 1900pro) να βλέπω τα divx τα MKV και να παίζω pro2009 και tomb raider με αντιτιμο το παλιο μου μηχανακι...
Αλλά αν θες να δίνεις λεφτά σε κονσόλες μόνο για να παιζεις δεν θα σε εμποδίσω εγώ...

Intel i7 940 ASUS A6T-Deluxe Corsair DDR3 1333Mhz 12GB 2xSapphire 5870 1GB OC Vapor-X Crossfire OCZ 120GB Revodrive Coolermaster Cosmos RC-1000 Topower PowerBird 1100W Full Modular
EIZO S2401W 24'' TFT

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Jun 2009 14:09 #54445 by Μπάμπης Χαραλάμπους

mordred wrote: 1)250-300 ευρώ κάρτα... Την καρτούλα μου 4870 1Gb (DDR5 μμμ για δείτε τι έχει το ps3) την πήρα 180€...Απορώ αν μπορεί αν υπάρχει κονσόλα με τέτοια απόδοση... Και gaming σε αναλύσεις 1920Χ1200... Όσον αφορά το υπόλοιπο (cpu - RAM etc...) εφόσον δεν έχεις προϊόν δεκαετίας πολύ λίγο ρόλο παίζει... Ακόμα και το παλιό μου μηχάνημα (AthlonX2 και 1900xtx) καλύτερα θα πήγαινε... Και μην ξεχνάς ότι όταν ξοδεύεις λεφτά για το pc δεν τα ξοδεύεις μόνο για το gaming...


Το PC δεν είνια μόνο μια καρτα γραφικών! Θελεις επεξεργαστη, μητρικη, μνήμες κτλ κτλ... Η ανάλυση που αναφέρεις μπορει να επιτευθει στο PS3 νομιζω και σε XBOX360. Επίσης το PS3 δέχεται λειτουργικό linux, Επισημα εχει συμβατότητα με το Yellow Dog Linux αλλα ανεπίσημα τα δέχεται ολα :P

mordred wrote: 2)Ακόμα και αυθεντικό να το έχω πάρει το game πάλι δεν θα έβαζα cd να παίξω...


Με κανενα crack φαντάζομαι πως εννοεις! :mrgreen: Παντως το PS3 κάνει install μερικα παιχνιδια στον σκληρο δισκο απο οσο ξερω.. Τωρα δεν είμαι και σιγουρος τελείως γι αυτο δεν θα το αναλυσω παραπάνω.

mordred wrote: 3)Όσον αφορά το δίκτυο εννοώ multiplayer.


Γι ατο lag λες... Δεν εχω εμπειρια, αλλα πολλοι το λενε αρα πρεπει να εχεις δικιο! (Στο PSP δεν εχω lag...)

mordred wrote: 4) Δεν θυμάμαι το Diablo 2 να βγαίνει σε κονσόλα... Για το 3 θα δείξει (αλλά μάλλον οι κονσολάδες θα κλαίνε γι ακόμη μια φορά.


Ωραιο το diablo! Εία παίξει το 1 σε PSX :P . Αν και πολλους τους νοιαζει το D3 εμενα οχι και τοσο γιατι δεν είμια και πολυ του ειδους, αλλα ναι είναι παιχνιδαρα που λείπει απο τις κονσόλες!

mordred wrote: 5) <!-- l --><a class="postlink-local" href="www.gameworld.gr/community/viewtopic.php?f=27&t=6063">viewtopic.php?f=27&t=6063 μμμμ εσύ τα έγραψες BigBoss όχι εγώ... Crysis στο medium ε; Με μία 8600gt υπεράνετα (κολλητός με αυτήν έπαιζε με όλα full και shadows στο medium)... 42€ στο e-shop... www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514249 .
Μιλάμε τώρα για την πιο καινούρια engine σε κονσόλα!


Η CE3 είναι μια διαμορφωμένη εκδοση της CΕ2 για κονσόλες! Ναι εγω το είπα, αλλα δεν συμαίνει πως δεν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης! Εγω όπως είδα στο βιντεο, τα μονα προβλήμματα ήταν οι σκιάσεις και το Draw Distance...

mordred wrote: 6) Αν οι εταιρείες βγάζουν κάποια games μόνο για κονσόλα για να αποφύγουν την πειρατεία κακό δικό τους... Δεν θα πέσω στην λούμπα τους


Χάνεις όμως παιχνίδια που μπορει να αγάπησες παλιότερα....

mordred wrote: 7) Δεν είμαι εναντίων των consoles απλά πιστεύω πως είναι μηχανήματα με ημερομηνία λήξης (και όταν λέω ημερομηνία λήξης εννοώ ή πέταμα ή διακοσμητικό στο σαλόνι)... Στο Pc δεν ισχύει αυτό (τουλάχιστον σε τέτοιο μεγάλο βαθμό)... Αν θέλεις κάτι μόνο για να παίζεις πήγαινε πάρε μια κονσόλα... Αν σου χρειάζεται κι ένα PC αξίζει να δώσεις λίγα παραπάνω να παίζεις κιόλας.


Οι κονσόλες λήγουν νωρίτερα οντως.
Μην νομίζεις οτι είμαι εναντια στα PC. Οχι με τίποτα! Τα PC δουλεύουν το ίδιο καλα σε όλες τις εργασιες. Οι consoles είναι επικέντρομένες στο gaming αν και σιγα σιγα βλεπουμε πως γίνονται σιγα σιγα multimedia centers...



Φιλικά

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Jun 2009 15:21 #54450 by Alex
Replied by Alex on topic PC VS Κονσόλες
Παίζει ρόλο ΚΥΡΙΩΣ η κάρτα γραφικών! Βάλε PS3 σε fullhd να δούμε τα fps του...

Για άλλη διανομή Linux σε PS3 είναι σαν να μου πουλάς χτένα για καραφλούς. Πραγματικά βρες μου έναν καμένο να το έχει κάνει να του δώσω βραβείο αθεράπευτης μα...κιας!!!

DrawDistance low και shadows low... Βάλε και λίγο textures ε; Κι έχεις έναν p4 με μια 7600... Φοβερό μηχάνημα!

Τέλος που να έχεις εμπειρία multiplayer όταν σε κονσόλα είναι σχεδόν άγνωστη λέξη...

Intel i7 940 ASUS A6T-Deluxe Corsair DDR3 1333Mhz 12GB 2xSapphire 5870 1GB OC Vapor-X Crossfire OCZ 120GB Revodrive Coolermaster Cosmos RC-1000 Topower PowerBird 1100W Full Modular
EIZO S2401W 24'' TFT

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Jun 2009 20:34 #54472 by Stathis Yannacopoulos
bigboss εγώ στο xbox έχω 120άρη σκληρό. Χωράει μέσα άνετα με install 12-14 παιχνίδια. Με λίγα λόγια πολύ περισσότερα απο όσα
μπορεί να παίζει ταυτόχρονα ακόμα και ενας καμένος gamer. Άρα... αν δεν το γνωρίζει κάποιος. Ω ναι... Μπορείς να παίζεις στις νέες κονσόλες χωρίς δισκάκι.
Οπότε.. παπ.. Πάει αυτό. Το καλύψαμε.

Όσο για το multiplayer LOOOOOOOOOL ... Πιο πολύ multi παίζω στο xbox παρά single player. Παιδιά έλεος..αμα δεν ξέρουμε μη λέμε ότι θέλουμε. Το
online στο xbox είναι το 50% της κονσόλας και λειτουργεί μια χαρα. Παπ.. Πάει και αυτό.. Άλλο? :P

Δεν λέω οτι δεν υπάρχουν λόγοι για να προτιμά κάποιος το pc gaming αλλά ας μη το τραβάμε με ανούσια επιχειρήματα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Jun 2009 21:00 #54510 by Alex
Replied by Alex on topic PC VS Κονσόλες
Γράψε λάθος! Ήταν άγνωστη λέξη... Αλλά και πάλι είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο.

Να ρωτήσω γιατί δεν ξέρω. Το παιχνίδι αν το έχεις πάρει αυθεντικό μπορείς να το κάνεις εγκατάσταση και μετά να παίζεις χωρίς cd...? Δεν νομίζω...

Δεν θεωρώ ανούσια τα επιχειρήματα κανενός... Το ότι οποιοδήποτε σύστημα με pci express (Ακόμα και με agp), δηλαδή
συστήματα 4-5+ ετών ή των 150€, με μία αγορά κάρτας 50-70€ γίνονται αυτομάτως πιο γρήγορα από ένα ps3 είναι ένα φανταστικό επιχείρημα
κατα την άποψή μου...

Intel i7 940 ASUS A6T-Deluxe Corsair DDR3 1333Mhz 12GB 2xSapphire 5870 1GB OC Vapor-X Crossfire OCZ 120GB Revodrive Coolermaster Cosmos RC-1000 Topower PowerBird 1100W Full Modular
EIZO S2401W 24'' TFT

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Jun 2009 21:51 #54511 by Stathis Yannacopoulos

mordred wrote: Γράψε λάθος! Ήταν άγνωστη λέξη... Αλλά και πάλι είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο.

Να ρωτήσω γιατί δεν ξέρω. Το παιχνίδι αν το έχεις πάρει αυθεντικό μπορείς να το κάνεις εγκατάσταση και μετά να παίζεις χωρίς cd...? Δεν νομίζω...

Δεν θεωρώ ανούσια τα επιχειρήματα κανενός... Το ότι οποιοδήποτε σύστημα με pci express (Ακόμα και με agp), δηλαδή
συστήματα 4-5+ ετών ή των 150€, με μία αγορά κάρτας 50-70€ γίνονται αυτομάτως πιο γρήγορα από ένα ps3 είναι ένα φανταστικό επιχείρημα
κατα την άποψή μου...


Μπορείς να μου στήσεις δηλαδή pc με 200-220 ευρώ για high end gaming? Εγώ θα ήθελα και την άποψη τρίτων και των παιδιών του site
αν είναι δυνατόν. Για εμένα απο αυτά που γνωρίζω. Με pc κάτω απο 600-550 ευρώ έστω και σχηματικά τα ποσά τις μηχανές updated source και unreal 3 δεν μπορείς
να απολαύσεις τα παιχνίδια σε settings τα οποία θα έχουν καλύτερα γραφικά απο αυτά τοu play 3/xbox360, OYTE θα έχεις καλό frame rate

Όπως και να έχει μπορείς να πεις απλά γουστάρω pc και δεν γνωρίζω ούτε με ενδιαφέρει να μάθω τις κονσόλες. Σ Ε Β Α Σ Τ Ο. Απλά δεν γνωρίζεις
και επιχειρηματολογείς με κενά περιεχομένου επιχειρήματα. Ναι. Τα παιχνίδια στο xbox 360 μπορείς να τα κάνεις install απο το original δισκάκι. Ο μεγάλος σκληρός
με 120 gb χώρο παίρνει όπως σου είπα 10-15 ίσως και παραπάνω παιχνίδια. Ναι το xbox έχει πολύ καλό multiplayer. Δές εδώ σε λινκάκι. Έχω συνδέσει την game id μου
(gamertag λέγεται) με αυτό το site και το xbox μου "bloggarei" μόνο του. 360voice.gamerdna.com/tag/Helloween81

Θα σου πώ κάτι. Εγώ δεν έχω καμμιά διάθεση να υπερασπίζομαι το ένα η το άλλο. Έχω pc που φυσάει και τρέχει τα πάντα. Έχω την επιλογή να παίζω τα multiplatform όπου
θέλω ανάλογα την περίσταση. Η πλάκα ξέρεις πια είναι? Οτι στο Ελληνικό φόρουμ του 360 είχα παρόμοιο διάλογο με τον δικό μας εδώ γιατί πολύ απλά έλεγα την άποψη μου
για τα θετικά του pc και διάφοροι μου την πέσανε.. Go figure δηλαδή οκ. Λίγο αντικειμενικότητα για τα καλά του pc αλλά και για τα καλά της κονσόλας δεν βλάπτει.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Jun 2009 02:21 #54521 by Alex
Replied by Alex on topic PC VS Κονσόλες
Όχι με 250-300€ παίρνεις μηχάνημα ισάξιο σε γραφικά με κονσόλα... Άνετα... Είπαμε Crysis σε medium (δηλαδή κονσόλα) σημαίνει 60-70€ κάρτα γραφικών...
(και μην αρχισεις παλι για cpu και ram όταν ένας διπύρηνος έχει ακόμα και 60€ και 2γιγα ram 30€)

Αλλά αυτό που σου ξεφεύγει πάλι είναι οτι με το PC δεν εχεις μονο το gaming...
Πρόσεξε δεν είπα ποτέ αν κάποιος θέλει μόνο να παίζει να παρει PC... Αλλα αν παρει PC θα του βγει πιο φτηνο να παρει και μια καλη καρτουλα
από το να πάρει και κονσολα ...

Να ρωτήσω πάλι... Δηλαδή μπορείς να πάρεις ένα παιχνίδι απο τον φιλο σου και να το κανεις install ετσι απλά στο xbox360?

Κάτι άλλο... Πόσο τα αγοράζεις τα παιχνίδια για το xbox?

Intel i7 940 ASUS A6T-Deluxe Corsair DDR3 1333Mhz 12GB 2xSapphire 5870 1GB OC Vapor-X Crossfire OCZ 120GB Revodrive Coolermaster Cosmos RC-1000 Topower PowerBird 1100W Full Modular
EIZO S2401W 24'' TFT

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification