Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

PC VS Κονσόλες

30 Dec 2015 00:07 #174365 by Tony Papailias

fits79 wrote:
Xbox one 2 παιχνιδια καθε μηνα
Ps4 3 παιχνιδια καθε μηνα και το ενα απο αυτα απο επιλογη του κοινου απο ψηφοφορια αναμεσα σε 3.


Το xbox one δινει 4*(+ 2 bakcwards compatible games).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Dec 2015 00:36 #174368 by wavee
Replied by wavee on topic PC VS Κονσόλες

StavrosDimou wrote: Εγώ προτιμώ τον υπολογιστή, λόγο άνεσης και συνήθειας κυρίως.

Ούτως ή άλλως, και gamer να μην ήμουν, θα τον χρησιμοποιούσα για άλλα πράγματα. Από κει και πέρα απλά βολεύει άμα μου τη δώσει να παίξω κάτι απλά να κάνω κλικ με το ποντίκι και από κει που έκανα κάτι άλλο να παίξω. Αντί να σηκώνομαι, να αλλάζω θέση, να πατάω κουμπιά... Και μπορώ και με ευκολία πχ πατώντας alt-tab να κάνω και άλλα πράγματα ενώ παίζω. Πχ να βρω στο ίντερνετ κονσόλες εντολών ή cheats, ή κάποιο lets play για να περάσω ένα σημείο που έχω κολλήσει και δε μπορώ να περάσω, κτλπ...

Δεύτερο είναι το ότι μπορώ να παίζω και παλαιότερα παιχνίδια στο ίδιο μηχάνημα... Χωρίς να τα αγοράζω ξανά. Στον ίδιο υπολογιστή που παίζω WITCHER 3, παίζω και DUKE NUKEM 3D, και ABE'S ODDYSSEY. Παιχνίδια που έχουν κλείσει 20ετία. Συν του ότι με emulators και χειριστήριο μπορώ να παίξω και ένα σωρό παιχνίδια παλιών κονσολών...

Τρίτο είναι το έξτρα περιεχόμενο και η κοινότητα. Mods, patches κοινότητας, και πολύ σημαντικό το ότι τα καλά multiplayer στο pc δεν πεθαίνουν ποτέ. Ακόμα βρίσκω servers του Enemy Territory, το οποίο βγήκε το 2003.

Τέταρτο είναι τα γραφικά και το frame rate, τα οποία ενίοτε είναι κάπως έως πολύ καλύτερα απ των κονσολών.

Πέμπτο είναι οι τιμές των παιχνιδιών. Τα παιχνίδια στον υπολογιστή, τουλάχιστον μετά από λίγο καιρό είναι φθηνότερα. Θυμάμαι pc gamer έγινα το 2009. Παλιότερα ήμουν console gamer. Και μου έχει μείνει να θυμάμαι τιμές στα ράφια από τη πρώτη φορά που πήγα να αγοράσω παιχνίδι για pc, που ήταν σε κατάστημα. Το Fallout 3: GOTY είχε 75 στο xbox360, 60 στο ps3, και 30 στο pc! Τι να λέμε τώρα...

Και έκτο είναι ένα άλλο θέμα. Δεν έχω hdtv / ψηφιακή. Τηλεόραση την έχω κόψει εδώ και 6 χρόνια περίπου, και ακόμα και αν έπαιρνα κονσόλα, δεν θα είχα που να τη συνδέσω. Και θα έπρεπε να έσκαγα άλλα 2 κατοστάρικα για νέα τηλεόραση. Συν του ότι επειδή έχω μετακομίσει σε μικρότερο διαμέρισμα πλέον δεν έχω και χώρο για να βάλω νέα τηλεόραση με το έπιπλό της...


To PC εχει πολλα θετικα αλλα εχει 3 μεγαλα αρνητικα

Πρωτον δεν αναγκαζονται οι εταιριες να προσαρμοσουν το παιχνιδι σε καποιους υπολογιστες. Στις κονσολες εισαι απο την αρχη σιγουρος οτι το παιχνιδι θα τρεχει αξιοπρεπεστατα. Με το που βγει το πρωτο trailer και σου λεει οτι θα βγει στο PS4 ας πουμε, ξερεις οτι θα εχεις την δυνατοτητα να το παιξεις. Στο PC παλι οχι. Μπορουν να δημοσιευουν οτι απαιτησεις θελουν. Κανουν τα παιχνιδια βαρια χωρις λογο αφου δεν ελεγχονται απο κανεναν και στο τελος οι φανατισμενοι πανε και παιρνουν καρτες γραφικων για να απολαυσουν το παιχνιδι ξεχνωντας οτι ολα αυτα γινονται απο συμφερον. Αν υπηρχαν καποια ορια απο την Micosoft στα PC με Windows οσον αφορα τις απαιτησεις παιχνιδιων, τοτε ναι θα αξιζε, αλλα τωρα οχι. Σκεψου ενα παιδι ή εναν μεσηλικα που δεν ξερει απο τεχνικα θεματα, αν θα μπορεσει να καταλαβει πισω στο εξωφυλλο τις απαιτησεις παιχνιδιων.

Δευτερον για να παρεις εναν καλο υπολογοστη πρεπει να ξερεις. 100 φορες ακουω να λετε οτι ενα pc που διαφημιζει ενα καταστημα μπορει να το βρεις φθηνοτερο και να σου βγει ακομα πιο φθηνο αν το βαλεις κομματι κομματι. 100 φορες εχω ακουσει περιπτωσεις που πελατες πιαστηκαν κοροιδα απο πωλητες σε καταστηματα που τους πουλησαν οτι να ναι και πληρωσαν και ακριβα. Εμενα ενας φιλος πληρωσε 550 ευρω PC και δεν ειναι για παιχνιδια. Εχει καρτα γραφικων Intel. Επομενως δεν ειναι κατι σιγουρο για το PC. Πρεπει ο αλλος να ξερει, να το ψαξει, και ζηταει συμβουλες. Υπαρχει το ενδεχομενο να μην ειναι καλος ο υπολογιστης. Δεν ειναι οπως η κονσολα που ξερεις οτι δεν σου πουλανε οτι να ναι

Και τελος, αλλο να πλγρωσεις 300 ευρω και αλλο να πληρωσεις 600. Πως να το κανουμε. Σε τετοιες μερες, δεν δινεις ευκολα 600 ευρω. Και παλι να τα δωσεις, εισαι σιγουρος οτι θα κρατησει 8 χρονια? Δεν ξερω ισως βγει πιο ακριβα στην κονσολα λογω ακριβων παιχνιδιων αλλα δεν το καταλαβαινεις. Τα δινεις λιγα λιγα.

Ολοι εχουμε PC και ξερουμε τα λεφτα που δωσαμε και τις αναβαθμισεις. Πως λετε συνεχεια για το οτι δεν ισχυουν, οτι δεν ειναι ακριβο και τετοια....Οτι κραταει πολλα χρονια... Αφου τα βλεπουμε εμεις οι ιδιοι. Κι εγω pc gaming ειχα. Ξερουμε πολυ καλα ολοι αν ισχυουν. Και δεν καταλαβαινω τον λογο που λενε αυτα τα πραγματα. Τι κερδιζουν να πουν κατι που και οι ιδιοι ξερουν οτι δεν ισχυει?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Dec 2015 03:13 - 30 Dec 2015 03:19 #174380 by Αριστοτέλης Ζησιμόπουλος
Λοιπόν δεν έχω το χρόνο αυτή την στιγμή να απαντήσω σε όλα γι αυτό θα επικεντρωθώ στα παιχνίδια που αναφέρετε και εσείς.

Τα παιχνίδια στα PC είναι ΠΟΛΥ πιο φθηνά και υπάρχει πολύ μεγαλύτερη γκάμα. Πρώτα από όλα οτιδήποτε έχει βγει από το 1990 μέχρι σήμερα είναι διαθέσιμο. Τα παντα. Θελεις Baldurs Gate? Θελεις Warcraft? StarCraft? Diablo? Ακόμα και Tetris κτλπ. Οτιδήποτε είναι διαθέσιμο και σε πολύ χαμηλές τιμές. Στο Steam σε κάθε sales γίνετε κυριολεκτικά της πόπης. Μέσα σε 6 μήνες έχω 150 games στο library μου μόνο στο Steam και έχω ξοδέψει κάτω από 200 ευρώ. Μπορει να έχω δώσει και 150. Και η συλλογή μου έχει μέσα Αge of Empires, Amnesia, όλα τα Bioshock, Bordelands 2, CS:GO, Dark Souls, τα 2 Dead Space, Dishonored, Dragon age και σταματώ να γράφω γιατί βαρέθηκα. Θα ποστάρω ενα Screenshot αργότερα. Ένα περίτρανο παράδειγμα είναι οτι αγόρασα την ίδια μέρα τα 2 Μetro Redux παιχνίδια με ένα γνωστό. Εγώ για PC και αυτός για PS4. Eγώ έδωσα 7 ευρώ και αυτός 24. Τρεις φορές η τιμή. Ακομα και αν δεν αγοράζεις απο το steam, υπάρχουν πάντα oi 3rd parties εταιρείς που πουλάνε σε πολλές περιπτώσεις ΑΚΟΜΑ πιο φτηνα. Ενα παράδειγμα είναι το MKX που το αγορασα 11 ευρώ ένα μήνα μετά την κυκλοφορία του. Witcher 3 23 ευρώ, Βlack Ops 3 30 δολάρια και η λίστα συνεχίζεται. Αυτή την στιγμή που γράφω το κείμενο, το Shadow of Mordor Game of the Year Edition κοστίζει, 25 ευρώ στο PS Store, 15 ευρώ στο Steam και 9 δολάρια στο G2A. Ένα δεκάρικο διαφορά.

Δεν ξέρω αν μπορείτε να καταλάβετε το νούμερο που σας ανέφερα πιο πάνω. 200 ευρώ 150 games. Και ναι ντάξει κάποια είναι indie και κάνουν το νούμερα να φαίνεται πολύ φανταχτερό, αλλά απλά δείτε την συλλογή μου, την οποία ΄έχω φτιάξει σε διάστημα 6 μηνών μπορεί και λιγότερο. Θυμάμαι ξεκίνησα τις πρώτες αγορές στα καλοκαιρινά sales. Συν το γεγονός ότι το Steam έχει το family system και μπορείς να μοιράζεσαι την βιβλιοθήκη σου με φίλους και να παίζεις οτιδήποτε έχουν. Έχω παίξει 70 ώρες Dark Souls 2 χωρίς να δώσω δεκάρα. Το ίδιο και με το Batman και διάφορα άλλα games που δεν μου έρχονται τώρα.




Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Dec 2015 11:03 #174391 by Myrmidon
Replied by Myrmidon on topic PC VS Κονσόλες
Τα σχόλια των Asxetoss, StavrosDimou και Scorcher κυρίως, δίνουν μια καλή εικόνα της PC gaming αγοράς. Δεν θα προσθέσω κάτι άλλο θα πω μόνο αυτό.Όσοι κονσολάκηδες αρχίσετε να πληρώνετε τα παιχνίδια που αγοράζετε με το μισθό σας, και δεν θα μένετε με τους γονείς σας, τότε θα καταλάβετε τι εννοούμε εμείς οι υπόλοιποι. Πριν γίνουμε συνειδητοί PC gamers, αρκετοί από εμάς καθίσαμε και παρατηρήσαμε την αγορά, υπολογίσαμε τα πράγματα πως έχουν και στο τέλος επιλέξαμε.


Και δεν είναι ανάγκη να πληρώσεις ένα χιλιάρικο που φαντάζονται μερικοί, κάθε 2-3 χρόνια για να παίξουν σε PC τελευταίους τίτλους.Στο κάτω κάτω ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΒΡΕΙΤΕ ΑΚΡΙΒΑ. Και προπάντων μην αγοράζετε αμέσως μόλις βγει κάτι στην αγορά. Το PC μου (Sandy Bridge GTX580) είναι 5ετιας και παίζει άνετα τα πάντα σε 1080p (maximum οθόνης και της ΤV) σε ULTRA ή maximum settings, ΠΑΝΤΑ πάνω από 40/60 FPS μέσο όρο.Αμφιβάλω αν θα το αναβαθμίσω για άλλον έναν χρόνο.Τώρα αν ενεργοποιείς SAAO MSAΑ στο 8 hair works, physics στο maximum, το νερό να φαίνεται γάργαρο και να βλέπεις τη μούρη σου μέσα να καθρεφτίζεται, και δεν ξέρω εγώ τι άλλο θα βγει, είσε άξιος της τύχης σου. Αυτά παιδιά τα βγάζουν οι εταιρίες για 2-3 τίτλους για να "λιγουρεύεται" ο κόσμος και να ξοδεύει λεφτά. Ούτε στις κονσόλες λειτουργούν σωστά. Άσε που αρκετά από αυτά ούτε στις high end κάρτες δεν τρέχουν σωστά.

Όσο για τα exclusives άλλο παραμύθι και αυτό. :dry: Στην τελική τα PC έχουν ΑΜΕΤΡΗΤΟΥΣ exclusive τίτλους. :lol:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Dec 2015 11:13 - 30 Dec 2015 14:18 #174393 by Βασίλης
Γιατί συνεχίζετε να μαλώνετε για το συγκεκριμένο θέμα; Και οι δύο πλευρές έχουν τα θετικά τους, μη δημιουργείτε στρατόπεδα!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Dec 2015 12:03 #174394 by Βασιλης Γαλανος
Σιγα το στρατοπεδα ρε φιλε..Φιλικη συζητηση κανουν τα παιδια με επιχειρηματα.Ουτε οπαδικα το εχουν παρει,ουτε στα μαχαιρια ειναι ουτε τιποτα...Υπερανω και μπουρδες

''Stand fast. Stand Strong. Stand together. Hackett out."

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Dec 2015 12:05 - 30 Dec 2015 14:19 #174395 by Βασίλης

An arrow in the knee wrote: Σιγα το στρατοπεδα ρε φιλε..Φιλικη συζητηση κανουν τα παιδια με επιχειρηματα.Ουτε οπαδικα το εχουν παρει,ουτε στα μαχαιρια ειναι ουτε τιποτα...Υπερανω και μπουρδες

ναι,το βλεπω..
φυσικα και ειμαστε υπερανω οσοι τα ξεπερασαμε αυτα πριν απο ...30 χρονια!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Dec 2015 13:03 #174399 by Tony Papailias
Τα πάντα είναι υποκειμενικά.
Εγώ πάντως προτίμησα το xbox one από το pc για αυτούς τους λόγους :
1)Η Rocksteady μισεί τους pc gamers.Εγώ όμως αγαπώ τη rocksteady <3 ( Δεν γίνεται να παίζω Batman Arkham Knight και να φοβάμαι μην σκάσει το pc)
2)Πειρατεία. Ενώ εγώ πληρώνω σαν μ@λ@κας, οι μισόι Pc gamers έχουν ό,τι θέλουν δωρεάν. Εμένα αυτό με ενοχλεί.
3)Quantum Break , Halo , Gears, Scalebound + exclusives του 360(όπως π.χ fable 2).

Εννοείται πως αν δεν είχα pc(όχι τίποτα το ιδιαίτερο , το Batman Arkham origns το έπαιζε στα full low-χώμα.Να φανταστείτε αγόρασα το arkham origins για το ps3 για να απολαύσω τα γραφικά :P) , δεν θα έπαιρνα κονσόλα , μιας και το pc είναι πιο σημαντικό μηχάνημα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Dec 2015 14:21 #174405 by wavee
Replied by wavee on topic PC VS Κονσόλες

Myrmidon wrote: Τα σχόλια των Asxetoss, StavrosDimou και Scorcher κυρίως, δίνουν μια καλή εικόνα της PC gaming αγοράς. Δεν θα προσθέσω κάτι άλλο θα πω μόνο αυτό.Όσοι κονσολάκηδες αρχίσετε να πληρώνετε τα παιχνίδια που αγοράζετε με το μισθό σας, και δεν θα μένετε με τους γονείς σας, τότε θα καταλάβετε τι εννοούμε εμείς οι υπόλοιποι. Πριν γίνουμε συνειδητοί PC gamers, αρκετοί από εμάς καθίσαμε και παρατηρήσαμε την αγορά, υπολογίσαμε τα πράγματα πως έχουν και στο τέλος επιλέξαμε.


Και δεν είναι ανάγκη να πληρώσεις ένα χιλιάρικο που φαντάζονται μερικοί, κάθε 2-3 χρόνια για να παίξουν σε PC τελευταίους τίτλους.Στο κάτω κάτω ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΒΡΕΙΤΕ ΑΚΡΙΒΑ. Και προπάντων μην αγοράζετε αμέσως μόλις βγει κάτι στην αγορά. Το PC μου (Sandy Bridge GTX580) είναι 5ετιας και παίζει άνετα τα πάντα σε 1080p (maximum οθόνης και της ΤV) σε ULTRA ή maximum settings, ΠΑΝΤΑ πάνω από 40/60 FPS μέσο όρο.Αμφιβάλω αν θα το αναβαθμίσω για άλλον έναν χρόνο.Τώρα αν ενεργοποιείς SAAO MSAΑ στο 8 hair works, physics στο maximum, το νερό να φαίνεται γάργαρο και να βλέπεις τη μούρη σου μέσα να καθρεφτίζεται, και δεν ξέρω εγώ τι άλλο θα βγει, είσε άξιος της τύχης σου. Αυτά παιδιά τα βγάζουν οι εταιρίες για 2-3 τίτλους για να "λιγουρεύεται" ο κόσμος και να ξοδεύει λεφτά. Ούτε στις κονσόλες λειτουργούν σωστά. Άσε που αρκετά από αυτά ούτε στις high end κάρτες δεν τρέχουν σωστά.

Όσο για τα exclusives άλλο παραμύθι και αυτό. :dry: Στην τελική τα PC έχουν ΑΜΕΤΡΗΤΟΥΣ exclusive τίτλους. :lol:


Και γιατι δεν μας ποσο πληρωσες την καρτα γραφικων πριν 5 χρονια? Και γιατι δεν μας λες ποσες αναβθμισεις εχεις κανει, καθε ποτε και ποσο εκανε ο υπολογιστης σου στην αρχη?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Dec 2015 15:15 - 30 Dec 2015 15:17 #174407 by Tony Papailias

Myrmidon wrote: Όσο για τα exclusives άλλο παραμύθι και αυτό. :dry: Στην τελική τα PC έχουν ΑΜΕΤΡΗΤΟΥΣ exclusive τίτλους. :lol:

Μα γιατί είναι παραμύθι τα exclusives? Είναι αδύνατον σε κάποιον να του αρέσει πάρα πολύ το Χ παιχνίδι και να θέλει να το παίξει οπωσδήποτε? Τα exclusives πολλές φορές είναι δυνατά παιχνίδια(Halo,Forza,Gears of war,GT,uncharted,Tlou,Destiny,Red Dead Redemption και πολλά ακόμα).Δεν μιλάω για exclusives όπως killzone και ''harry potter for kinect'' τα οποία υπάρχουν μόνο για να υπάρχουν. (τα οποία όμως δεν είναι κακά παιχνίδια-πλην τη χαζόμαρα με το kinect)
Π.χ Τα forza και τα gran turismo είναι κατά πολύ ανώτερα από άλλα third party racing games.To driveclub που υπάρχει μόνο για να καλύψει την απουσία του Gran turismo , είναι απλά ισάξιο με άλλα third-party αντίστοιχα παιχνίδια(όχι τίποτα το ιδιαίτερο).
Βέβαια το pc έχει πολύ περισσότερα exclusives(σε ποσότητα) κυρίως λόγω των indies και την έλλειψη υποστήριξης keyboard και Mouse από τις κονσόλες(strategy,point n' click,moba κλπ).Σε ποιότητα όμως δεν θα το'λεγα.
Πού είναι τα καλύτερα fps exclusives?
Splatoon,Halo,Destiny,Killzone vs Counter Strike ,TF2,dirty Bomb,Arma
Προσωπικά λόγω Halo και Destiny θεωρώ ότι τα FPS exclusives στις κονσόλες είναι κλάσεως ανώτερα. Ωστόσο, κάποιος μπορεί να είναι καμένος με τα Arma.Λογικό είναι να προτιμήσει το pc gaming.
Πιστεύω πως κάπως έτσι πάει σε όλα τα είδη , αν εξαιρέσουμε ορισμένα :
1)Strategy
2)Racing
3)Indies(δεν είμαι σίγουρος ότι είναι είδος , αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι στα pc ευτυχώς/δυστυχώς υπάρχουν πολύ περισσότερα Indies από τις κονσόλες).
Στην τελική όλα είναι υποκειμενικά.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification