Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Κάρτες γραφικών: Νέα, Ερωτήσεις και Αγορές

10 Jun 2016 19:35 - 10 Jun 2016 21:29 #182459 by Myrmidon
Διαρρέουν οι πρώτες εκτιμήσεις σχετικά με την τιμή λιανικής της RX 480 στην Ευρωπαϊκή αγορά.





Πρόκειται πιθανότατα για προ-παραγγελία από κατάστημα ηλεκτρονικών στη Λιθουανία. Ο φόρος εκεί φαίνεται να είναι 21%!!!! Η ημερομηνία παράδοσης φαίνεται να είναι η 15/6. Ωστόσο κάτι τέτοιο είναι ολίγον αδύνατο μιας και η κάρτα θα κυκλοφορήσει μετά τις 29/6.Ωστόσο στον επόμενο πίνακα φαίνονται καθαρά εκτιμήσεις για τις τιμές σε μεγάλο μέρος της Ευρωπαϊκής αγοράς ανάλογα με τον ΦΠΑ που ισχύει σε κάθε χώρα.





Έτσι λοιπόν έχουμε στο περίπου μια εικόνα για την τιμή της κάρτας στην ανατολική όχθη του Ατλαντικού. :P

Όλα αυτά παίζουν το τελευταίο 24ωρο μαζί με τη διαρροή 3D Mark benchmark δείχνοντας επιδόσεις εφάμιλλες με τις Fury και 980

COMPARISON: 3DMARK 11 PERFORMANCE May 20 2016


Σκάσαν και μυτούλα οι πρώτες 1070 στην αγορά μας. στα 560 η φτηνότερη μέχρι τώρα με διαθεσιμότητα από 20/6.Ένα άλλο ποιο ακριβό στα 600 τη διαθέτει από 14/6. :whistle:

Τώρα 1080 δεν βρίσκεις κάτω από 830 στο Ελλαδιστάν. Ένας φίλος γράφει στα σχόλια του Σκρουτζ χαρακτηριστικά "Εγώ πούλησα νεφρό και είμαι ευχαριστημένος με αυτή την ανταλλαγή!" :lol:
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Jun 2016 15:48 - 12 Jun 2016 15:49 #182508 by Γιώργος Λόλας
Θα είναι τρομερή τιμούλα αν πάει στα 280 στη χώρα μας. Βγήκαν και δύο ακόμα εικονούλες με benchmarks στο 3DMark 11. Δείχνει επιδόσεις που φτάνουν αυτές της GTX 980, ενώ φτάνει άνετα τα requirements για VR gaming. Φαντάζομαι με τους νέους drivers θα χτυπάει πιο πάνω στα benchmarks κιόλας.




Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Jun 2016 21:11 #182515 by Myrmidon
Η φωτό που έβαλες είναι μέρος του συγκριτικού των αποτελεσμάτων του benchmark που έχω βάλει στο link στο post ποιο πάνω. Αν και στο 3D Mark του '11 φαίνεται ότι έχει επιδόσεις κοντά στην 980 πρέπει να δούμε τι γίνεται στα παιχνίδια. Όσο για την τιμή πιστεύω ότι θα υπερβεί τα 300, δυστυχώς. :dry:

Και αν επαναληφθεί το ίδιο φαινόμενο με τις τιμολογήσεις των 1080, προσωπικά θα τους γράψω κανονικά τους Έλληνες πωλητές και δεν πρόκειται να στηρίξω την Ελληνική αγορά, μιας και δείχνουν να εκμεταλλεύονται καταστάσεις. Θα εκμεταλλευτώ και εγώ τις εναλλακτικές μου και θα τους ρίξω άκυρο και μαύρο. ;)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Jun 2016 23:29 - 12 Jun 2016 23:30 #182516 by Alexandros Michalas

Και αν επαναληφθεί το ίδιο φαινόμενο με τις τιμολογήσεις των 1080, προσωπικά θα τους γράψω κανονικά τους Έλληνες πωλητές και δεν πρόκειται να στηρίξω την Ελληνική αγορά


Δεν ξέρω κατα πόσο αυτό θα είναι εφικτό δεδομένου του κόστους που έχουν τα εξαρτήματα Υ/Η αλλά συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Και αν όχι λόγω τιμής τότε σίγουρα για λόγους εξηπηρέτηση το οποίο αποτελεί το no2 πρόβλημα που έχω με την συντριπτική πληοψηφία των ελληνικών καταστημάτων. ( Για παράδειγμα 4-7 εργάσιμες για "διαθέσιμο προϊόν" απο ελληνικό κατάστημα το οποίο κοστίζει και αρκιβότερα ενώ ~24 ώρες για το amazon.co.uk hello?)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Jun 2016 08:34 - 13 Jun 2016 13:39 #182539 by Myrmidon

Achenar wrote:

Και αν επαναληφθεί το ίδιο φαινόμενο με τις τιμολογήσεις των 1080, προσωπικά θα τους γράψω κανονικά τους Έλληνες πωλητές και δεν πρόκειται να στηρίξω την Ελληνική αγορά


Δεν ξέρω κατα πόσο αυτό θα είναι εφικτό δεδομένου του κόστους που έχουν τα εξαρτήματα Υ/Η αλλά συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Και αν όχι λόγω τιμής τότε σίγουρα για λόγους εξηπηρέτηση το οποίο αποτελεί το no2 πρόβλημα που έχω με την συντριπτική πληοψηφία των ελληνικών καταστημάτων. ( Για παράδειγμα 4-7 εργάσιμες για "διαθέσιμο προϊόν" απο ελληνικό κατάστημα το οποίο κοστίζει και αρκιβότερα ενώ ~24 ώρες για το amazon.co.uk hello?)


Το ράφι και οι αποθήκες για τα μαγαζιά έχουν πεθάνει στην Ελλάδα.Παράδειγμα πληροφορίες φέρουν πρόσφατα το e-shop έχασε τις αποθήκες από το e-gate. Δεν συμφέρει να φέρνουν στο stock τους κομμάτια που είναι πολύ πιθανό να τους μείνουν. :whistle:

Στο παρακάτω video γίνεται παρουσίαση των επιδόσεων σε ποσοστά % μεταξύ 1070 1080 και των δυνατών maxwell/AMD σε διάφορες αναλύσεις.Τα benchmarks έχουν γίνει μετά από το νέο driver update της nVidia.

Nvidia GeForce GTX 1080 & GTX 1070 Benchmarks (WHQL Driver Update)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Jun 2016 11:54 - 14 Jun 2016 15:30 #182612 by Myrmidon
:whistle:





Ορίστε. Για όσους δεν έχουν και μεγάλες απαιτήσεις, σε επιδόσεις ή μεγάλο πορτοφόλι, έρχονται οι 460 και 470. Η 470 ανακοινώθηκε ως η τέλεια κάρτα για 1080p. Η 460 θα καταναλώνει μόλις 75W :woohoo:


Επίσης κυκλοφορεί και το παρακάτω leaked αποτέλεσμα από benchmark firestrike. Πιθανόν να είναι fake. Θα δείξει.




Από την άλλη αυτό εδώ το διάγραμμα είναι μάλλον ποιο ρεαλιστικό.


Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 Jun 2016 10:44 - 17 Jun 2016 10:46 #182724 by Myrmidon
Το δημοφιλές site techpowerup τσάκωσε τις MSI & ASUS να...κλέβουν στα benchmarks των 1080. Πρόκειται για μια τακτική που η MSI ακολουθεί κατά κόρον όπως είναι γνωστό εδώ και χρόνια τώρα. Για πρώτη φορά φέτος η ASUS έκανε το ίδιο. Όσον αφορά τις σειρές gaming της MSI τα δείγματα που στέλνονται για μετρήσεις είναι εξ ορισμού ενεργοποιημένα σε κατάσταση overclocked από το BIOS και όχι σε κατάσταση gaming όπως είναι ενεργοποιημένες όλες οι gaming κάρτες που βρίσκουμε στο εμπόριο. Αποτέλεσμα οι χρήστες που παρακολουθούν τα benchmarks με σκοπό να βγάλουν συμπέρασμα για την κάθε κάρτα να πιάνονται κορόιδα μιας και φαίνονται out of the box ότι έχουν επιδώσεις gaming που όμως αντιστοιχούν σε overclocked mode. Αυτό συμβαίνει γιατί στα περισσότερα sites δεν χρησιμοποιούνται τα προγράμματα των 2 εταιριών για την αλλαγή του mode από overclocked σε gaming και silent. Οι αναγνώστες / αγοραστές νομίζουν ότι με την αγορά ενεργοποιόντας το overclocked mode θα κερδίσουν μερικά FPS περισσότερα από αυτά που βλέπουν στα becnhmarks, πράγμα που δεν συμβαίνει. Συνάμα οι υπόλοιπες κάρτες των συγκριτικών ΔΕΝ είναι overclocked από το εργοστάσιο του εκάστοτε κατασκευαστή ΑΙΒ με αποτέλεσμα να φαίνονται να υστερούν.


MSI and ASUS Send VGA Review Samples with Higher Clocks than Retail Cards

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Jun 2016 12:29 #182757 by Myrmidon
Ρε τον Ινδόοοοο. Δίκιο είχε τελικά :blink:





Επίσης εθεάθησαν οι πρώτες XFX, Power Color και Sapphire RX480 με τιμές να ξεκινάνε από 249$. :ohmy:
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Jun 2016 21:25 #182777 by Γιώργος Λόλας
Τέλεια! Φαίνεται ότι το πιάνουν σιγά σιγά το μήνυμα (ειδικά η AMD) και βλέπουμε πολύ μεγαλύτερο value for money πλέον και στις mid-end/high-end κάρτες γραφικών. Η RX 480 μου φαίνεται σκέτο λουκουμάκι αυτή την στιγμή αν ισχύουν οι τιμές! :O

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Jun 2016 23:38 #183331 by Χάρης
Καλησπέρα κόσμε,

όπως αναφέρω και στο θέμα, έχω μια κάρτα γραφικών την οποία δεν γνωρίζω την διάσταση της.
(Μια Sparkle GTX 260, www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=2398 )
Επιπλόν σκέφτομαι να αγοράσω μια κάρτα και συγκεκριμένα την " EVGA GeForce GTX970 4GB Superclocked ACX 2.0 (04G-P4-2974-KR) "
Οι μετρήσεις διαστάσεων, από που ξεκινάνε;
Απο άκρη σε άκρη, ή από εκεί που ξεκινά η πλακέτα μέχρι το τέλος της;

Η απορία μου, απλά.. χωράει η καινουργία;
Και αν ναι.. μπορώ να χωρέσω μεγαλύτερη ( οι 384 Bit, έχουνε κάτι διαστάσεις κοντά 30cm, " GIGABYTE GeForce GTX 980Ti 6GB G1 Gaming OC Edition "

(Χρήση, κυρίως 3D max, etc και λιγότερο παιχνίδια)
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification