Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Grand Theft Auto 1 & 2 και Grand Theft Auto London

23 Aug 2005 15:25 - 07 Sep 2005 18:43 #1444 by Μάνος Γρυπάρης
Μόλις προστέθηκαν στα Downloads, οι Full Versions του Grand Theft Auto 1 & 2. Απολαύστε... :wink:

www.gamesradio.gr/modules.php?na ... oad&cid=81

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Aug 2005 15:32 #1445 by Γιώργος Γκούμας
Το 1 δεν εχω παιξει.Αλλα κρινοντας απο τα αλλα, πρπει να το κατεβασω.Ειμαι που ειμαι και ρομαντικος :oops:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Aug 2005 20:02 #1490 by dimitris
ta agorasa sto sintomo mou taxidaki sto amsterdam gia 1 eyro to kathena!pragmatika axizoun!!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Sep 2005 18:43 #2430 by Μάνος Γρυπάρης
Στο ίδιο link θα βρείτε και το Grand Theft Auto: London 1961 μαζί με το expansion του (GTA: London 1969)

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Sep 2005 00:17 #2459 by Αντώνης Κατρής
Αχ πραγματικά πολύ ωραία για την εποχή τους, τώρα όμως προσωπικά προτιμώ το San Andreas. George κατέβασέ τα οπωσδηποτε θα κολλήσεις άσχημα...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Sep 2005 15:50 #2615 by Γεράσιμος Βαγγής
Egw pantws to gelio pou eri3a sto 1 den to eri3a se kanena allo!!!

Den 3erw alla 8ewrw oti to GTA htan allo mexri to 3.To 3 to vice city kai to san andreas den ta vlepw ws sunexeia tou GTA 1,2 kai London

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Sep 2005 16:28 #2618 by Αντώνης Κατρής
Η αλήθεια είναι ότι από το 3 και μετά είναι σαν μια ενιαία ιστορία σε τρία κομμάτια. ’λλωστε και στα 3 τελευταία υπάρχουν αναφορές για τα προηγούμενα πχ ο Ken εκείνος ο βλαμμένος δικηγόρος από το Vice City σκάει μύτη και στο San Andreas και μάλιστα σου δίνει και αποστολές

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Sep 2005 16:49 #2619 by Γεράσιμος Βαγγής
Den ennow apo apopsi senariou mono,alla genika san game.
Mallon ftaei h allagh ths kameras.Allh ais8hsh edine h kamera apo panw kai allo to 3d-person.Epishs pistevw oti ta prwta htan kai pio brutal.Empaines sto ama3i,gkazwnes,patages kosmo,mazikos 8anatos.Evgazes ta uzi arxizes na gazwneis kosmaki!Ta teleutaia den einai etc.Vasika sta prwta o kosmos htan kai pio mazemenos.Se ena steno evlepes 20 atoma.Erixnes mia me to bazooka kai diamelizes 10 atoma :D !Akoma kai ston dromo ta ama3ia htan polu perissotera!Eixe kinhsh,botiliarisma vre aderfe!Genika katastaseis pou evnoousan tis kafriles kai ta makelia :twisted: :twisted: !

Please Log in or Create an account to join the conversation.

24 Aug 2022 00:41 #266205 by Nikos Georgopoulos
Δημιουργός αρχικού Grand Theft Auto: "Η Rockstar μου έστειλε copyright strikes σε prototype videos"




Αλλά και σε design document...25 ετών!

Ο Mike Dailly, ιδρυτής της DMA Design και δημιουργός του πρώτου Grand Theft Auto, ανέβασε ορισμένα βίντεο που δείχνουν την prototype έκδοση του παιχνιδιού. Το αποτέλεσμα όμως ήταν η Rockstar να του στείλει copyright strike.

Ο Dailly δημιούργησε και την μηχανή γραφικών για το GTA. Ανέφερε εκνευρισμένος το περιστατικό στο Twitter, όπου είπε ότι η Rockstar έστειλε copyright strike σε όλα τα GTA videos που βρήκε στο κανάλι του, συμπεριλαμβανομένων και δύο βίντεο που έδειχναν την prototype έκδοση του παιχνιδιού. Μάλιστα πρόσθεσε ότι η Rockstar κάνει το ίδιο σε όλα τα τότε στελέχη της που συμμετείχαν στα πρώτα GTA και ανεβάζουν υλικό από αυτά. Η Rockstar έστειλε copyright strike ακόμα και σε...design document του Grand Theft Auto 2, που δημιουργήθηκε 25 χρόνια πριν!

Όσο για τον λόγο που έκανε τα παραπάνω η Rockstar, o Dailly δήλωσε ότι η εταιρεία ήθελε ο game designer να πάρει πρώτα έγγραφη άδεια από αυτή.


I see Rockstar are going full fuckers mode again, issuing copyright strikes to any GTA video they can find - including both my prototype videos. So now they're trying to block all release of anyone's work on a game - and any old development footage .

— Mike Dailly™ ?????????? (@mdf200) August 21, 2022

Η DMA Design εξαγοράστηκε από την Rockstar το 1998 και μετονομάστηκε σε Rockstar North. Ο Dailly στη DMA Design είχε φτιάξει και το Puzzle Platform Lemmings, μια σειρά που είχε φανατικούς gamers. Ο Dailly άφησε την Rockstar North λίγο πριν την κυκλοφορία του Grand Theft Auto 2 το 1999. Οι άλλοι ιδρυτές της DMA Design έφυγαν περίπου την ίδια περίοδο, με τον επίσημο ιδρυτή David Jones να αποχωρεί αμέσως μετά την κυκλοφορία του GTA 2.

Το prototype Grand Theft Auto δεν διατίθεται προς πώληση σε καμία μορφή, εκτός από μεταχειρισμένα αντίγραφα.



Ο Dailly έκτοτε έχει λάβει προφανή μέτρα για να προστατευτεί από το νομικό τμήμα της Rockstar στα social media. "Έχω αφαιρέσει όλα τα GTA dev. Έχουν απομείνει μόνο άμεσα παραδείγματα της δικής μου δουλειάς - έργο που δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ στο GTA, αλλά "ενέπνευσε" μέρη της εξέλιξής του. Θα πρέπει πάντα να επιτρέπεται στους προγραμματιστές να δείχνουν τη δουλειά τους, ειδικά έργα ηλικίας 28 ετών!", είπε.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Aug 2022 21:14 #266369 by Ιωάννης Μαρκαντώνης
'Εχω αναλάβει τα review για τα Grand Theft Auto 1 και 2
 
Όλα τα καλά από κάπου αρχίζουν. Έτσι και η σειρά Grand Theft Auto ξεκινάει από πολύ παλιά. Τόσο παλιά που τα γραφικά πλέον θυμίζουν lego και είναι απαρχαιωμένα, ενώ τότε κανένας δεν ασχολούνταν με αυτό. Κανείς δεν γνώριζε πόσο θα μπορούσαν να εξελιχθούν όλα αυτά. Τότε όλοι παίζαμε για το παιχνίδι και την πλάκα μας, εν αντιθέσι με τώρα που όλα μετράνε. Τα γραφικά, ο ήχος, οι χαρακτήρες, τα εφέ, η λεπτομέρεια. Τότε τα χρόνια ήταν πιο απλά και πιό αθώα ίσως. Πόσο όμως αθώα θα μπορούν να είναι όταν μιλάμε για το Grand Theft Auto και εγκληματίες..;!
 

Ιωάννης Μαρκαντώνης
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification