Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Antivirus και γενική προστασία Η/Υ

12 May 2019 12:55 #225083 by Σταμάτης Καράμπογας
Μέρα με την μέρα βλέπουμε όλο και περισσότερα κρούσματα hackers σε γνωστές εταιρίες antivirus, με αποτέλεσμα να υποκλέπτονται τόσο στοιχεία για το λογισμικό, όσο και προσωπικά στοιχεία για τους καταναλωτές.
Πιστεύετε ότι όντως παρέχει κάποια προστασία το antivirus ή ότι είναι πολύ πιθανό να σας υποκλέψουν και εσάς προσωπικά στοιχεία ?
Διαβάστε την πρόσφατη είδηση και γράψτε τα σχόλια σας παρακάτω :

Science isn’t about why! It’s about why not!
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 May 2019 16:19 - 12 May 2019 16:23 #225085 by Blood Prince
Ακόμα και σε περίπτωση που το antivirus δεν παρέχει την απαιτούμενη προστασία,δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι διαφορετικό,από το να χρησιμοποιούμε,antivirus....το μόνο που μπορούμε να κάνουμε αν δεν μας καλύπτει είναι να χρησιμοποιήσουμε άλλης εταιρίας.

Τώρα σχετικά με την υποκλοπή στοιχείων μου είναι αδιάφορο εντελώς καθώς στο Laptop δεν έχω κάτι που να μπορούν να το χρησιμοποιήσουν Crackers.Το πολύ πολύ να πέσει κανένα Format.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 May 2019 11:39 #225107 by Σταμάτης Καράμπογας
Δεν το λέω από άποψη να hack-άρουν εσένα συγκεκριμένα, και να προσπαθήσουν να υποκλέψουν προσωπικά αρχεία από τον υπολογιστή σου. Νομίζω ότι αυτό δεν τους ωφελεί σε τίποτα.
Εγώ το λέω από άποψη ότι, όταν αγοράζεις ένα antivirus, γίνεσαι ουσιαστικά συνδρομητής, βάζεις τα προσωπικά σου στοιχεία, διευθύνσεις, κάρτες για να ανανεώνεται η συνδρομή κλπ.

Science isn’t about why! It’s about why not!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 May 2019 21:46 #225129 by Astro
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά για πιο λόγο να χρησιμοποιώ καποιο antivirus πέραν των windows.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 May 2019 00:45 #225135 by Βασίλης Καψάλης
Εγώ έχω το avast free έχω καταργήσει των Windows δεν ξέρω γενικά δεν έχω εμπιστοσύνη στα Windows μετά από κάτι bugs που είχα...

you see but you do not observe...
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 May 2019 14:25 - 17 May 2019 14:27 #225142 by Blood Prince
Εγώ είμαι συνδρομητής στο Sophos Premium για ένα χρόνο και ο λόγος είναι πως με προστατεύει από επιθέσεις Ransomware που δεν προστατεύουν οι free εκδόσεις.Του χρόνου δεν ξέρω κατά πόσο θα αλλάξω συνδρομή.

Πάντως με βάση την τρέχουσα είδηση δεν είμαι αφαλής ούτε με τα premium antivirus.Τι να πει κανείς.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 May 2019 13:38 #225146 by Σταμάτης Καράμπογας
Εγώ προσωπικά έχω αρκετό καιρό χωρίς κάποιο free antivirus, μόνο το windows defender, που πιστεύω για τα βασικά που θα χρησιμοποιούσα και το antivirus τα κάνει μια χαρά. Επειδή αυτή η είδηση με έκανε να αναλύσω λίγο πιο πολύ το όλο θέμα της ασφάλειας στα PC, κατέληξα στο ότι ένα στοιχειώδης antivirus χρειάζεται για τα τυπικά σφάλματα και προστασίες. Όμως σε τέτοιες περιπτώσεις υποκλοπής στοιχείων κατευθείαν από την εταιρία, δύσκολα βρίσκεται στο χέρι σου.

Science isn’t about why! It’s about why not!
The following user(s) said Thank You: Καλογεροπούλου Αφροδίτη

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 May 2019 18:25 - 20 May 2019 18:28 #225184 by Blood Prince

Insane wrote: Εγώ έχω το avast free έχω καταργήσει των Windows δεν ξέρω γενικά δεν έχω εμπιστοσύνη στα Windows μετά από κάτι bugs που είχα...


Πολύ καλά κάνεις.Ούτε εγώ έχω εμπιστοσύνη των Windows 8.1

Εδώ και καιρό χρησιμοποιούσα το AVG Free και επειδή τα Χριστούγεννα δέχτηκα μόλυνση από Ransomware και πιο συγκεκριμένα το Wanna Cry έγινα συνδρομητής σε Premium Antivirus το Sophos Home όπως έγραψα σε προηγούμενο πόστ γιατί μόνο το Premium Antivirus παρέχει προστασία από επιθέσεις Ransomware.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Sep 2019 22:25 #226527 by Γιώργος Βασιλικάρης
Η Mozilla σας προστατεύει πλέον αυτόματα από τους cryptominers.

Αν και οι cryptominers δεν είναι στο επίκεντρο της προσοχής εδώ και αρκετά χρόνια, η Mozilla βρήκε τρόπο να τα εμποδίσει από το να μπαίνουν στο σύστημα σας. Όπως είχε δηλώσει και τον Μάιο: "Οι cryptominers είναι scripts που ‘κλέβουν’ ενέργεια από τον browser σας χωρίς να το γνωρίζετε και χωρίς την συγκατάθεση σας. Με άλλα λόγια, μετατρέπουν την ενέργεια του υπολογιστή σας σε κέρδος για τους επιτήδειους. Πιστεύουμε ότι κάτι τέτοιο είναι ιδιαίτερα προβληματικό και για αυτόν τον λόγο προσθέσαμε το cryptomining blocking στο Enhanced Tracking Protection του Firefox”.

Το "πρόβλημα" που διορθώνει ουσιαστικά η Mozilla με την έκδοση 69.0 του Firefox είναι ότι πλέον, η προστασία από τους cryptominers γίνεται αυτόματα, χωρίς να χρειάζονται επιπλέον βήματα από εσάς, πέραν της αναβάθμισης του browser σας. Στις λοιπές αναβαθμίσεις που φέρνει η 69.0 συμπεριλαμβάνονται επίσης η αυτόματη φραγή των tracking cookies αλλά και μια βελτιωμένη έκδοση του Block Autoplay που σας επιτρέπει να μπλοκάρετε οποιοδήποτε βίντεο που ξεκινάει να παίζει αυτόματα, χωρίς την συγκατάθεση σας.

Μπορείτε να κατεβάσετε την νέα έκδοση του browser από την επίσημη σελίδα του Mozilla Firefox.
Πιστεύετε οτι οι cryptominers είναι μια πραγματική απειλή για το PC σας ή οτι ανήκουν στο παρελθόν;

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Feb 2020 11:28 #231286 by Blood Prince
Στις 1/1/2020 από Sophos μου είχαν στείλει μύνημα πως σε 30 μέρες θα ανανεωθεί αυτόματα η συνδρομή.

Εγώ έκανα αμέσως αίτημα ακύρωσης της συνδρομής και παρόλα αυτά το Antivirus είναι ακόμα Premium.

Φάση έχει να με έχουν χρεώσει πάλι.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification