Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Νέο Gaming PC ή Αναβάθμιση: Προτάσεις αγοράς

25 Dec 2017 14:59 #210553 by Ανδρέας Γρυπάρης

crazyjim87 wrote: καλησπέρα και καλες γιορτες. εχω ενα πιτσι με κουτι bitfenix neos midi fx4300 8 gb ram ddr3 και λογω οικονομικών πηρ την rx550 sapphire 4gb... με psu corsair cx-600 80+bronze > αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι . Να πάρω fx-8350 η να κοιτάξω για combo με i5-7500 ( και αν ειναι να το κάνω σε ddr3 για λιγότερα έξοδα η ddr4)?

Εφόσον έχεις τον fx 4300. Πάρε έναν FX 8350.
Αν πας σε i5-7500 + ddr3/4. Θα δώσεις τόσα που είναι κακό vfm ενώ ήδη έχεις στη κατοχή σου AM3.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Jan 2018 16:58 #211706 by Aνέστης Αδαμίδης
Για πείτε ρε παιδιά, ποια επίπεδα ήχου θεωρείτε αποδεκτά όταν πάτε να αγοράσετε ένα ανεμιστηράκι; Έχει χαλάσει αυτό που βάζει αέρα στο κουτί μου και ψάχνω για καινούριο. Είδα ένα που έχει 25db σύμφωνα με το πλαίσιο, αλλά δεν ξέρω αν είναι πολύ ή όχι. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι πιάνει μέχρι 1500rpm.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Jan 2018 17:54 #211707 by A
Τα rpm είναι οι μεγιστες στροφές που μπορεί να πιάσει ο ανεμιστήρας. Το 25db θεωρείται θορυβώδες . Εσένα σε ενδιαφέρει να έχει μεγάλη ροη αέρα και 18db max.

"Well, we're not here to sell cookies"
Marcus Fenix, Gears of War.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Jan 2018 17:58 #211708 by Aνέστης Αδαμίδης
Ναι, εγώ υποθέτω ότι όσο περισσότερες στροφές μπορεί να πιάσει ένα ανεμιστηράκι, τόσο περισσότερο αέρα θα μπορεί να βάλει μέσα στο κουτί. Αν δηλαδή είναι να κάνει 400 στροφές και να είναι αθόρυβο, κάνω αέρα και με βεντάλια. Γι' αυτό ανέφερα τις στροφές.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Jan 2018 18:21 #211710 by A

TheReaper wrote: Ναι, εγώ υποθέτω ότι όσο περισσότερες στροφές μπορεί να πιάσει ένα ανεμιστηράκι, τόσο περισσότερο αέρα θα μπορεί να βάλει μέσα στο κουτί. Αν δηλαδή είναι να κάνει 400 στροφές και να είναι αθόρυβο, κάνω αέρα και με βεντάλια. Γι' αυτό ανέφερα τις στροφές.


Οι στροφές είναι ανά δευτερόλεπτο, μπορεί κάποιο fan να κάνει 2000rpm, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει καλύτερη ροή αέρα. Θα πρότεινα Noctua αλλα κοστίζουν 20-25, είναι αθόρυβοι. Αλλιώς με τα μισά χρήματα κοιτάς για τα 1200rpm 18db και μεγάλο air flow

"Well, we're not here to sell cookies"
Marcus Fenix, Gears of War.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Jan 2018 19:09 #211713 by Aνέστης Αδαμίδης
Είδα αυτόν εδώ , αλλά δεν είναι ετομοπαράδοτος. Άλλο που είδα ήταν αυτόν εδώ . Είδα μερικά ακόμη με ικανοποιητικά χαρακτηριστικά, αλλά...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Jan 2018 19:37 #211714 by A
Μια vfm είναι αυτός

Και να θυμάσαι ότι ο θόρυβος εκτός απο τα νούμερα είναι και υποκειμενικός ;)

"Well, we're not here to sell cookies"
Marcus Fenix, Gears of War.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Jan 2018 20:22 #211716 by Aνέστης Αδαμίδης
Έχω ήδη ένα τέτοιο και δεν μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος από την απόδοσή του. Υποτίθεται ότι μπορεί να ρυθμιστεί η ταχύτητά του, αλλά δεν είχα καταφέρει να βρω κάποια τέτοια ρύθμιση στο BIOS. Για τώρα, ακολούθησα την υπόλοιπη συμβουλή σου, είδα με 15€ ένα που ήταν στις 1600 στροφές και με αρκετά καλή ροή. Αυτό εδώ εννοώ. Είδα μερικές καλές κριτικές από εξωτερικό και σκέφτηκα να το δοκιμάσω.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Jan 2018 20:43 #211717 by A
Αν διαθέτεις τόσα εννοείται!

"Well, we're not here to sell cookies"
Marcus Fenix, Gears of War.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Apr 2018 18:22 #214418 by Jim Arvanitakis
επισης ρωτησα θελώ να αγορασω εναν ssd δισκο με χωριτικοτητα στο 1 ΤΒ πιος θα μου προτεινατε να αγορασω??
θελω εναν γρηγορο αξιοπιστο και παρα πολυ καλο

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification