Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Πωλήσεις σε games και κονσόλες

16 Dec 2008 17:34 #49669 by Μπάμπης Χαραλάμπους
Aνακοικώνηθηκαν οι πωλήσεις σε Hardware και software επίπεδο για τον Νοεμβριο , βασει NPD

Τα αποτελέσματα είναι άκρως εντυπωσιακά!
Το Wii πούλησε 2.040.000 κονσόλες (ναι,ναι 2 εκατομύρια+ ! ) το PS3 378.000 και το ΧΒΟΧ360 836.000!

Στον χώρο των handheld η κατάσταση είναι αναλοίωτη : το DS έχει πουλήσει 1.570.000 κονσολες και το PSP 421.000 !

Δείτε αναλυτικά όλα τα νούμερα:


Playstation 2 206k
Playstation 3 378k
PSP 421k
Xbox 360 836k
Wii 2.04M
DS 1.57M


1 GEARS OF WAR 2* (360) 1.56 million
2 CALL OF DUTY: WORLD AT WAR* (360) 1.41 million
3 WII PLAY W/ REMOTE (WII) 796K
4 WII FIT (WII) 697K
5 MARIO KART (WII) 637K
6 CALL OF DUTY: WORLD AT WAR (PS3) 597K
7 GUITAR HERO WORLD TOUR* (WII) 475K
8 LEFT 4 DEAD (360) 410K
9 RESISTANCE 2* (PS3) 385K
10 WII MUSIC (WII) 297K

11 Animal Crossing: City Folk (Wii)
12 Fallout 3 (Xbox 360)
13 Rock Band (Wii)
14 Pokemon Ranger: Shadows of Almia (DS)
15 Guitar Hero World Tour (Xbox 360)
16 Mario Kart (DS)
17 Guitar Hero World Tour (PS2)
18 WWE SmackDown vs. RAW 2009 (PS2)
19 Fable II (Xbox 360)
20 Madden NFL 09 (Xbox 360)

Τι θα γίνει τον Δεκεμβερη; Μεχρί που μπορεί να φτάσει η Nintendo με το Wii και το DS?


Πηγή:
www.the-magicbox.com/gaming.htm

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Dec 2008 17:59 #49672 by Κωνσταντίνος Κουτσούμπας
Η Αμερικη το εχει καταστρεψει το PS3! Εκει πατωνει συνεχεια. Παιχνιδια οπως το Valkyria Chronicles δεν εχουν καμια προοπτικη στις Η.Π.Α. Δεν ξερω τι φταιει και δεν εκτιμουν τα καλα παιχνιδια. Προτιμουν πιο πολυ ζομπι και ακροτιριασμους. Γι αυτο και το Gears εχει πετυχει τοσο πολυ.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Dec 2008 18:03 #49673 by Μπάμπης Χαραλάμπους

Freak\ wrote: Η Αμερικη το εχει καταστρεψει το PS3! Εκει πατωνει συνεχεια. Παιχνιδια οπως το Valkyria Chronicles δεν εχουν καμια προοπτικη στις Η.Π.Α. Δεν ξερω τι φταιει και δεν εκτιμουν τα καλα παιχνιδια. Προτιμουν πιο πολυ ζομπι και ακροτιριασμους. Γι αυτο και το Gears εχει πετυχει τοσο πολυ.


Απο οσο καιρο ειμαι στο forum, ενα πραγμα εχω καταλαβει για εσενα. Πως αγαπας την Αμερικη :P
Παντως πρεπει να γινει κατι με την Sony. Παει απο το κακο στο χειροτερο, αν και οπως το βλεπω εγω, δεν εχει κανει λαθη στην αγορα. Γιατι επεσε ετσι.....

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Dec 2008 18:10 #49674 by Κωνσταντίνος Κουτσούμπας
Θα σου πω εγω το λαθος της Σονυ και θα το αναλυσω εκτενεστερα στη στηλη μου (Console Wars).

1. Ανυπαρκτο Marketing Παιχνιδιων

2. Ανυπαρκτη προωθηση του μεγαλυτερου της οπλου. To PSN ειναι τσαμπα και ειναι για ολους. Η Microsoft μας πρηζει με το Live που παρακαλανε ολοι να βρουν απο διαφορες χωρες καρτες για να ανανεωσουν την συνδρομη τους, ενω η Sony το εχει τσαμπα το gaming και εχει και Ελληνικη υποστηριξη.

Ετσι βλεπεις τη Microsoft να κλανει ΟΛΟΥΣ τους Ελληνες και αντι μερικοι να πεισμωσουν, πανε σαν προβατα που ειναι, παρακαλανε τον καθε Ιταλο, Γερμανο σε forum να τους αγορασει καρτες, να ανανεωσουν τις συνδρομες να να να......

Ασε μας ρε Microsoft. Κανονικα στην τιμη του 360 επρεπε να λεει, 280 ευρω + 70 ευρω για συνδρομη. Και τα themes, pictures και διαφορα αλλα τα πληρωνεις.

Φταιω εγω τωρα που μου την δινουν οι Αμερικανοι? Πες, φταιω?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Dec 2008 18:14 #49675 by Μπάμπης Χαραλάμπους

Freak\ wrote: Θα σου πω εγω το λαθος της Σονυ και θα το αναλυσω εκτενεστερα στη στηλη μου (Console Wars).

1. Ανυπαρκτο Marketing Παιχνιδιων

2. Ανυπαρκτη προωθηση του μεγαλυτερου της οπλου. To PSN ειναι τσαμπα και ειναι για ολους. Η Microsoft μας πρηζει με το Live που παρακαλανε ολοι να βρουν απο διαφορες χωρες καρτες για να ανανεωσουν την συνδρομη τους, ενω η Sony το εχει τσαμπα το gaming και εχει και Ελληνικη υποστηριξη.

Ετσι βλεπεις τη Microsoft να κλανει ΟΛΟΥΣ τους Ελληνες και αντι μερικοι να πεισμωσουν, πανε σαν προβατα που ειναι, παρακαλανε τον καθε Ιταλο, Γερμανο σε forum να τους αγορασει καρτες, να ανανεωσουν τις συνδρομες να να να......

Ασε μας ρε Microsoft. Κανονικα στην τιμη του 360 επρεπε να λεει, 280 ευρω + 70 ευρω για συνδρομη. Και τα themes, pictures και διαφορα αλλα τα πληρωνεις.

Φταιω εγω τωρα που μου την δινουν οι Αμερικανοι? Πες, φταιω?


Νομιζω πως φταις! Δεν εχεις παρει XB360? Δεν παιζεις με Live? Προωθεις το XB!!
σ.σ.:Πολυ αμεση και ογκωδης απαντηση μεσα σε λιγα λεπτα εγραψες! Μα καλα με 120Km/h γραφεις;;

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Dec 2008 18:29 #49676 by Gabriel
isos an den eitan toso akrivo to ps3 leme tora na ginotane kati? min 3exnate pos ekei exei rizes i oikonomiki krisi

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Dec 2008 18:42 #49679 by Κωνσταντίνος Κουτσούμπας
Χα! Και Xbox 360 έχω αλλα δεν εχω Live...Ειχα το gold του 1 μηνα...Σιγα μην πληρωνα για να παιξω. :cool:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Dec 2008 20:17 #49684 by a Guest

BeCaUsE\ wrote: isos an den eitan toso akrivo to ps3 leme tora na ginotane kati? min 3exnate pos ekei exei rizes i oikonomiki krisi

Κι εγώ αυτό πιστεύω!!! Πολύ ακριβό και το PS3 και τα παιχνίδια του.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Dec 2008 20:49 #49685 by Μάνος Αλιμπέρτης
Παιδια, όντως ειναι ακριβο το PS3.Τα 400 ευρώπουλα και τα 70 ευρώ που ζητάει ενα καινούργιο παιχνιδι ειναι υπολογίσιμα οχι μονο στην ελλάδα που θέλεις σχεδον ενα βασικο μισθο αλλα και για τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης.

Απο την άλλη ομως θυμάμαι την sony να αναφέρει σε ανακοινώσεις τις προ διετίας σχεδον, τότε που ηταν στα 600+ η τιμή του εδω στην Ελλάδα, οτι πουλάει με μεγαλη ζημια το PS3 προκειμένου να ανταπεξέλθει τον ανταγωνισμο. Τότε η ζημια πρέπει να ηταν πανω απο 100$ ανα κονσολα. Σιγουρα απο τότε εχει μειωθεί το κόστος παραγωγής αλλα εχει μειωθεί και η τιμή πώλησης. Μάλλον, αν και δεν εχω τίποτα απο στοιχεια στα χέρια μου, πως η Sony εξακολουθει να πουλάει με ζημια και ειναι πραγματικά αδυνατον να ρίξει τη τιμή ωστε να μπει σφήνα στον τομεα των τιμών.

Everything that has a beginning has an end...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Dec 2008 21:09 #49688 by Χρήστος Αρμυριώτης

profitis\ wrote: Παιδια, όντως ειναι ακριβο το PS3.Τα 400 ευρώπουλα και τα 70 ευρώ που ζητάει ενα καινούργιο παιχνιδι ειναι υπολογίσιμα οχι μονο στην ελλάδα που θέλεις σχεδον ενα βασικο μισθο αλλα και για τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης.

Απο την άλλη ομως θυμάμαι την sony να αναφέρει σε ανακοινώσεις τις προ διετίας σχεδον, τότε που ηταν στα 600+ η τιμή του εδω στην Ελλάδα, οτι πουλάει με μεγαλη ζημια το PS3 προκειμένου να ανταπεξέλθει τον ανταγωνισμο. Τότε η ζημια πρέπει να ηταν πανω απο 100$ ανα κονσολα. Σιγουρα απο τότε εχει μειωθεί το κόστος παραγωγής αλλα εχει μειωθεί και η τιμή πώλησης. Μάλλον, αν και δεν εχω τίποτα απο στοιχεια στα χέρια μου, πως η Sony εξακολουθει να πουλάει με ζημια και ειναι πραγματικά αδυνατον να ρίξει τη τιμή ωστε να μπει σφήνα στον τομεα των τιμών.


Ναι αλλά αν ρίξει την τιμή θα βγει κερδισμένη οικονομικά γιατί θα το αγοράσουν πολλοί περισσότεροι το PS3.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification