Game Boy/GB Color/Advance: Γενική συζήτηση

27 Oct 2010 19:37 #82724 by Μπάμπης Χαραλάμπους
Chiptune Music λέγεται και χρησιμοποιόντας ενα game boy, θα ελεγα πως έτσι γίνεται πιο αυθεντική.

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Jan 2013 23:05 - 08 Apr 2016 20:35 #118502 by Παντελής Δασκαλέλος
Game Boy Android Gamepad



Μια ενδιαφέρουσα λύση σε όσους...δυσανασχετούν με τον χειρισμό μέσω της οθόνης αφής.

Μια εξαιρετικά πρωτότυπη μετατροπή του Game Boy, με την οποία μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε ως χειριστήριο για Android συσκευές, έκανε την εμφάνισή της πρόσφατα στο τεχνολογικό site Instructables. Είναι κοινό μυστικό ότι ο χειρισμός με την οθονή αφής δεν εγγυάται την ίδια εμπειρία στα retro games, έτσι ο Chad Boughton εμπνεύστηκε ένα τρόπο για να επαναφέρει τον χειρισμό με το παραδοσιακό d-pad και τα δύο κουμπιά του Game Boy σε νέες συσκευές.

Για την μετατροπή αυτή ο Boughton χρησιμοποίησε το εξωτερικό περίβλημα του Game Boy και ένα Wii Remote κάνοντας rerout την συνδεσμολογία των κουμπιών. Το smartphone, το οποίο χρησιμοποιήθηκε είναι το Galaxy Nexus, αλλά θεωρητικά η μετατροπή μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε άλλη Android συσκευή. Η μόνη προϋπόθεση είναι το smartphone να είναι συμβατό με την εφαρμογή “Wii Controller IME”, η οποία είναι διαθέσιμη στο Google Play.

[youtube:28ya114w]
[/youtube:28ya114w]

Ο Boughton αναφέρει χαρακτηριστικά: "Ήθελα να παίξω emulators της Nintendo στο smartphone μου, αλλά δεν μου άρεσε καθόλου ο χειρισμός με την οθόνη αφής. Πιστεύω πως δεν είμαι ο μόνος που αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα, καθώς έχω ακούσει αρκετά παράπονα και από άλλους χρήστες στο internet. H αλήθεια είναι πως υπάρχουν διάφορες λύσεις στην αγορά για να λυθεί αυτό το πρόβλημα με επιπρόσθετα χειριστήρια, αλλά εγώ ήθελα κάτι παραπάνω. Ήθελα να έχω μια πιο ολοκληρωμένη retro gaming εμπειρία παίζοντας στο κλασικό Nintendo hardware. Επιπλέον μου αρέσει να δημιουργώ νέα πράγματα."

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Jan 2013 00:11 #118511 by Sharkman
Replied by Sharkman on topic Game Boy Android Gamepad
It is too good to be true...είναι πολύ ωραίο και πρωτοποριακό,αλλά το είπαμε και πολλοί στο άρθρο,δεν είναι εκείνη η παλιά αίσθηση.Αλλά για να μην κατηγορηθώ ότι δεν εκτιμώ τίποτα.Είναι γενικά πολύ έξυπνο! :D

Wade Wilson/Deadpool: Did I say this was a love story? I meant horror movie!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Jul 2013 23:23 - 10 Jul 2013 23:36 #127970 by Κώστας Λάβαρης
Η απόλυτη φορητή κονσόλα! Μια κονσόλα που έχει για πρωινό κάθε γατάκι PSP PS Vita, 3DS κτλ. Είναι ένας από τους σημαντικότερους λόγους που φοράω γυαλιά. :P Όλοι μας μικροί είχαμε από ένα Game Boy, με το οποίο περνούσαμε ατελείωτες ώρες παίζοντας. Εγώ έχω στην κατοχή μου τέσσερα: ένα μπλε game boy color, ένα μαύρο gameboy advance και δύο Advance sp (κόκκινο-ασημένιο).

Game Boy (1989)



Game Boy Color (1998)



Game Boy Advance (2001)



Game Boy Advance SP (2003)



Τα αγαπημένα μου παιχνίδια στο Game Boy ήταν φυσικά οι κασέτες Pokemon, από τις παλιές Red-Blue-Yellow μέχρι τις FireRed-LeafGreen. Ωστόσο υπήρχαν και άλλα παιχνίδια που είχα λιώσει όπως:

Medabots AX - Metabee Version



Beyblade VForce - Ultimate Blader Jam



Super Mario Advance



Wario Land 4



Εσείς ποιες κονσόλες έχετε στη συλλογή σας, και ποια είναι τα αγαπημένα σας game boy παιχνίδια;

-Πάτρικ με ακούς;
-Όχι, έχει σκοτάδι.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Jul 2013 23:30 #127972 by Νικολής Ασημάκης
Είχα ένα Game Boy Color σε μωβ χρώμα με τη φοβερά μεγάλη και πλούσια σε τίτλους συλλογή που περιείχε τα Pokemon Silver, Donkey Kong Country και Lucky Luke. :P To Game Boy με την κασέτα Pokemon πουλήθηκαν πριν αρκετά χρόνια. Οι άλλες δυο κασέτες ακόμα παίζουν κάπου στο σπίτι (και χαρίζονται παρεπιπτόντως, αν τις θέλει κανείς).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Jul 2013 01:20 #127977 by Βασίλης Καλφούντζος
Όλα! Και από κασέτες από που να αρχίσω και που να τελειώσω!!!!

[align=center] GameWorld Facebook page [/center]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Jul 2013 01:40 #127978 by Κώστας Λάβαρης
Ξεκίνα από τις αγαπημένες σου και τελείωνε στις αγαπημένες σου. :P χαχαχαχαχα

-Πάτρικ με ακούς;
-Όχι, έχει σκοτάδι.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Jul 2013 03:28 #128019 by Βασίλης Καλφούντζος
χαχαχαχα!

Κλασσικά (ΑΠΛΑ κλασσικά) τα pokemon.
Mετά το πρώτο Tomb Raider, Yu Gi Oh(δεν μπορώ να θυμηθώ ποιο όμως ρε γαμώτο) και φυσικά το Super Mario kart! Αυτά είναι τα αγαπημένα μου! Μετά, έχω αρκετά ακόμη!

[align=center] GameWorld Facebook page [/center]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Jul 2013 16:36 #128212 by Γιώργος Λόλας
Το αγαπημένο μου game από το Game Boy είναι το Gargoyle's Quest. Παιχνιδάρα!

[youtube:23te6gac]
[/youtube:23te6gac]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification