Μακεδονία και FYROM/Σκόπια: Γενική συζήτηση για το Μακεδονικό

22 Jul 2009 09:50 - 22 Jun 2018 14:36 #57152 by vasogr


Σε αυτό το forum topic θα συζητάμε για το Μακεδονικό ζήτημα, σύμφωνα με το οποίο τα Σκόπια, για τα οποία έχουμε δεχθεί ως χώρα την ονομασία FYROM (Former Yugoslav Republic Of Macedonia) θέλουν να αναγνωριστούν παγκοσμίως ως "Macedonia", την στιγμή που γεωγραφικά ως χώρα ανήκουν σε έναν γεωγραφικό διαμέρισμα που υπήρχε βορειότερα της παλιάς Μακεδονίας. Η πλειοψηφία των Ελλήνων έχει δηλώσει ότι δεν επιθυμεί το συγκεκριμένο Σλαβικό κράτος (το οποίο ιδρύθηκε την δεκαετία του '40) να έχει το όνομα "Μακεδονία" στην ονομασία του και το ζήτημα βρίσκεται υπό διαπραγμάτευση.


Δείτε ορισμένα βίντεο που αποδεικνύουν ότι η Μακεδονία είναι Ελληνική
Update: 2018



Μ. Αλέξανδρος


Ανάλυση που έκανε ο Γιώργος Μπαμπινιώτης για την Σλαβική γλώσσα των Σκοπίων. Είπε ότι ο Κοτζιάς δεν κατέχει το θέμα της γλώσσας των Σκοπιανών και κακώς την αναγνώρισε ως "Μακεδονική".



Ελληνικό Κείμενο των Σκοπίων κατά της Ελλάδας

Δειτε το:
www.bulgarmak.org/makedonia.htm

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Jul 2009 12:56 #57159 by Vassilis
Κακό αυτό... Θέλετε να το παίξουμε βίαια; (Εις βάρος του site, είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε πιστεύω.)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Jul 2009 13:41 #57161 by Μπάμπης Χαραλάμπους

Biltrax wrote: Κακό αυτό... Θέλετε να το παίξουμε βίαια; (Εις βάρος του site, είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε πιστεύω.)


Αν εννοεις αυτο που νομιζω τοτε καντο. Αν ξερεις τι ενννοω και τι νομιζω.

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Jul 2009 13:49 #57162 by Vassilis
Yep, και βέβαια ξέρω φιλαράκι... :roll: Όποιος το έποιασε το υπονούμενο και είναι μέσα, ας μου στείλει ενα πμ, ας γίνει χαμός...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Jul 2009 14:13 #57165 by vasogr
εγω δεν το επιασα το υπονοουμενο μου το στελνεις με πμ?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Jul 2009 14:41 #57170 by Ρωμανός Βογιατζής
Δεν ντρέπονται να λένε τέτοια πράγματα ΈΛΕΟΣ !!!!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Jul 2009 14:59 #57179 by Vassilis

vasogr wrote: εγω δεν το επιασα το υπονοουμενο μου το στελνεις με πμ?


Αν δεν τόποιασες ως τώρα, δεν έχει νόιμα, παρόλαυτά, θα σου πώ, μιας και εσύ μας έδωσες την πληροφορία.

Φιλικά,
Βασίλης.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Jul 2009 16:39 #57184 by Νικολής Ασημάκης
Ενδιαφέρουσες απόψεις. Συμφωνώ με ορισμένες από αυτές, αλλά ως επί των πλήστων είναι εθνικιστικές μπούρδες! :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Jul 2009 16:50 #57185 by Stathis Yannacopoulos

Nikolis wrote: Ενδιαφέρουσες απόψεις. Συμφωνώ με ορισμένες από αυτές, αλλά ως επί των πλήστων είναι εθνικιστικές μπούρδες! :P


Συμφώνω φίλε μου. Βασικά όλα τα κράτη έχουν τα παραμυθάκια τους τους . Ε αυτοί απλά το παραμαμήσανε. Δηλαδή να σου που ένας Έλληνας σήμερα είμαι απόγονος των αρχαίων Ελλήνων.. άντε να τον βάλεις κάτω να τους κάνεις DNA με το κόκκαλο του Τηλέμαχου ( λέμε τώρα). Τουλάχιστον νταξ. Μπορεί να περάσανε 500 λαοί απο τον Ελλαδικό χώρο κτλ αλλά έχει μια βάση . Οι άλλοι Σλάβοι καθαρά και ιστορικά αδιαπραγμαύτετο και θυμηθήκανε 1990 και μετά να φτιάξουνε έθνος και ιστορία απο το μηδέν και προσπαθούνε να πείσουνε τον κόσμο οτι είναι Μακεδόνες. Νταξ οκ μάγκες βάλτε εκεί κανα παραμύθι για κανα Σλάβο Κόναν Βάρβαρο που έκανε διάφορα για να μην έχετε να κάνετε με τους Άνθιμους και του Ψωμιάδηδες. Τα θέλει το ποπουδέλι σας .

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Jul 2009 16:57 #57186 by Νικολής Ασημάκης
Το θέμα της Μακεδονίας, άμα κάτσεις να το ψάξεις είναι λίγο περίεργο από μόνο του, γιατί οι σημερινοί Ελληνάρες που μιλάνε για τον μεγαλύτερο έλληνα ιμπεριαλιστή (κατ'εμέ) τον Αλέξανδρο, οι τότε Έλληνες (αθηναίοι, σπαρτιάτες κλπ) σύμφωνα με κείμενα που έχουν αφήσει, λένε εν ολίγοις "ποιοί έλληνες; Αυτοί δεν είναι έλληνες, είναι μακεδόνες". Τώρα πέφτουν και όλες οι εθνικιστικές λαλακίες από όλες τις πλευρές λες και θα γίνει κάτι. Τα σύνορα έχουν όπως έχουν και στο εγγύς μέλλον δεν πρόκειτε να αλλάξουν. Bear with it. :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification