Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Internet/Σταθερή τηλεφωνία: Γενική συζήτηση - Ποιον ISP προτιμάτε?

Poll: Ποιον ISP προτιμάτε? (was ended 0000-00-00 00:00:00)

02 Aug 2005 16:03 - 22 Mar 2022 01:22 #173 by Μάνος Γρυπάρης
Ποιον Internet Provider προτιμάτε; Αντίστοιχα πληρώνετε στον ίδιο πάροχο κάποιο πακέτο σταθερής τηλεφωνίας;

Εδώ ψηφίζουμε και κάνουμε έρευνα αγοράς. Καταθέστε ελεύθερα τις απόψεις και τις εμπειρίες σας ή ζητήστε συμβουλές από τους υπόλοιπους αναγνώστες.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Aug 2005 13:19 #216 by nikos
Εγω εχω ADSL εδω και 1 μηνα .Τωρα καταλαβα οτι οποιος δεν εχει γρηγορη συνδεση δεν μπορει να εκμεταλευτει τις δυνατοτητες του Ιντερνετ ουτε στο ελαχιστο(εκτος αν το χρησιμοποιει μονο σαν μεσο πληροφορησης)
Ειμαι με την Τeledome 384 με το πακετο συνδεσης activ8 ... πληρωνεις τους 3 μηνες και σου δινει 2 μηνες δωρο , αλλα πρεπει μετα να την κρατησεις 12 μηνες(συνολο) εκτος και αν πληρωσεις ΟΛΑ τα παγια στον ΟΤΕ μεχρι τo τελος σε περιπτωση που διακοψεις !!
Σκεφτομαι να διακοψω στους 3 μηνες που ειναι το deadline ωστε να μην ενεργοποιηθει το 12μηνο συμβολαιο.
Ο λογος ειναι κυριως οτι πολλες φορες η συνδεση κοβεται και πρεπει να κανω reconnect πραγμα πολυ σπαστικο γιατι δεν μπορεις να εισαι πανω απο το computer συνεχεια .
Δεν ξερω ομως αν συμβαινει το ιδιο και με του αλλους παροχεις συνδεσης ή αν φταιει το τραγικο μοντεμ που δινει η εταιρια με το πακετο συνδεσης(crypto f200)
Εσεις αντιμετωπιζετε παρομοιο προβλημα ?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Aug 2005 13:24 #218 by Μάνος Γρυπάρης
Τραγικό επίσης είναι και το jetspeed 520 της Intracom. Πιο τραγικό από το ISDN Modem!
Θα σου πρότεινα, αντί να αγοράζεις modem ή να επιστρέφεις αυτό που έχεις και να σου κάνει τα ίδια, να πάρεις τηλέφωνο σε Forthnet, OteNet κτλ. και να πάρεις έναν κωδικό demo. Συνήθως διαρκεί για 3 ημέρες. Αν δεις ότι γίνονται τα ίδια τότε φταίει το modem. Αν όχι τότε φταίει η Teledome.

Πάντως εγώ προτείνω 256Κ σύνδεση. Απ'τη στιγμή που είσαι όλη μέρα μέσα και δεν χρειώνεσαι δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις extra (ήδη τους δίνουμε πολλά γι'αυτές τις υπηρεσίες. Στο εξωτερικό με τα ίδια χρήματα αγοράζεις μισθωμένη γραμμή!)

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Aug 2005 13:24 #219 by Αντώνης Κατρής
Εγώ προσωπικά αντιμετωπίζω άλλο ζήτημα!!!! Λόγω παλαιότητας της εγκατάστασης στο σπίτι μου (1984), αλλά και από τις αρκουδιές που μάλλον έκαναν οι τότε τεχνικοί, ενώ έχω όλα τα συμπράγκαλα για ADSL (Forthnet ADSL in a box) δε μπορώ να συνδεθώ γιατί πολύ απλά δεν κάνει establish τη γραμμή έτσι για λίγο ακόμα θα υπομένω το 56k μου μέχρι να μετακομίσω....

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Aug 2005 13:38 #224 by nikos

Manos wrote: Θα σου πρότεινα, αντί να αγοράζεις modem ή να επιστρέφεις αυτό που έχεις και να σου κάνει τα ίδια, να πάρεις τηλέφωνο σε Forthnet, OteNet κτλ. και να πάρεις έναν κωδικό demo. Συνήθως διαρκεί για 3 ημέρες. Αν δεις ότι γίνονται τα ίδια τότε φταίει το modem. Αν όχι τότε φταίει η Teledome.

Πάντως εγώ προτείνω 256Κ σύνδεση. Απ'τη στιγμή που είσαι όλη μέρα μέσα και δεν χρειώνεσαι δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις extra (ήδη τους δίνουμε πολλά γι'αυτές τις υπηρεσίες. Στο εξωτερικό με τα ίδια χρήματα αγοράζεις μισθωμένη γραμμή!)


πολυ καλη η ιδεα του demo , θα το κανω το Σεπτεμβρη που ληγει το 3μηνο .
Μιλαγα με καποιον απο Detroit που εχει cable tv και συνδεση στο νετ 6MB!!!!! και πληρωνει γυρω στα 60 $ και για τα 2 μαζι απο την ιδια εταιρια .Εδω μας πετσοκοβουν

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Aug 2005 13:40 #225 by nikos

Sir_A_K wrote: ενώ έχω όλα τα συμπράγκαλα για ADSL (Forthnet ADSL in a box) δε μπορώ να συνδεθώ γιατί πολύ απλά δεν κάνει establish τη γραμμή έτσι για λίγο ακόμα θα υπομένω το 56k μου μέχρι να μετακομίσω....


Φρικη! μου αρεσε παντως ο τεχνικος ορος συμπραγκαλα :lol:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Aug 2005 14:12 #233 by Μάνος Γρυπάρης

Cainggia27 wrote:
πολυ καλη η ιδεα του demo , θα το κανω το Σεπτεμβρη που ληγει το 3μηνο .
Μιλαγα με καποιον απο Detroit που εχει cable tv και συνδεση στο νετ 6MB!!!!! και πληρωνει γυρω στα 60 $ και για τα 2 μαζι απο την ιδια εταιρια .Εδω μας πετσοκοβουν

Κάντο κι από τώρα. Απλά σημείωσε τα Settings κάπου (έτσι κι αλλιώς υπάρχει και η Τεχνική Υποστήριξη). Στο λέω γιατί με τα demos ορισμένοι Providers αργούν να δώσουν έγκριση οπότε καλό είναι να δεις τι φταίει από τώρα, μην τρέχεις τελευταία στιγμή.

Πάντως το Speedtouch είναι το πιο αξιόπιστο (αν κι έχει κάποια προβλήματα ασυμβατότητας με άλλες συσκευές στην USB όσον αφορά τα Windows 98(. Και τα Zyxel είναι καλά, απλά είναι λίγο πιο ακριβά.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Aug 2005 14:27 #234 by Αντώνης Κατρής

Cainggia27 wrote:

Sir_A_K wrote: ενώ έχω όλα τα συμπράγκαλα για ADSL (Forthnet ADSL in a box) δε μπορώ να συνδεθώ γιατί πολύ απλά δεν κάνει establish τη γραμμή έτσι για λίγο ακόμα θα υπομένω το 56k μου μέχρι να μετακομίσω....


Φρικη! μου αρεσε παντως ο τεχνικος ορος συμπραγκαλα :lol:


Και που ν'αρχίσουμε την εκπομπή... Ένας Θεός ξέρει τι άλλους εξειδικευμένους τεχνικούς όρους (όπως τα συμπράγκαλα) μπορεί ν'ακούσεις απ'το στόμα μου. Ξέρω ξέρω είναι off-topic. Στα του ADSL είναι μία μεγάλη αλήθεια ότι έξω υπάρχουν απείρως πιο γρήγορα συστήματα και πιο αξιόπιστα σε σημείο που η ADSL να είναι σαν τα δικά μας PSTN modem. Για να δούμε πότε θα κάνει τη μαγκιά η ΔΕΗ να βάλει τηλέφωνο και internet μέσω του δικτύου της (ναι γίνεται) και να τους πατήσει όλους κάτω (αν τα ξέρω καλά μιλάμε για απίστευτες ταχύτητες για τα ελληνικά δεδομένα)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Aug 2005 14:48 - 05 Aug 2005 18:45 #236 by Nikos Georgopoulos
Με αφορμή τις συζητήσεις σας μου δώσατε την ευκαιρία να προτείνω σε αυτό το topic να συζητάμε για διάφορες εταιρείες που προσφέρουν φθηνότερη σταθερή τηλεφωνία και Internet σε σχέση με τον ΟΤΕ (Tellas, Q, LaNet κτλ.)

Η Tellas πιστεύω ότι είναι αυτή που συμφέρει περισσότερο. Αν κάτσετε και ρωτήσετε τιμές τόσο στον ΟΤΕ (134) όσο και σε όλες αυτές τις εταιρείες, θα δείτε ότι οι διαφορές στις χρεώσεις είναι πολύ μικρές. Αυτό όμως δεν συμβαίνει στην Tellas, η οποία έχει ρίξει πολύ τις τιμές τις τελευταία. Πλέον δίνει και 1 ώρα δωρεάν χρόνο ομιλίας για αστικές & υπεραστικές κλήσεις ενώ έχει και έτοιμα πακέτα για αυτούς που μιλάνε...ασταμάτητα.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι ο λογαριασμός της Tellas κάθε δίμηνο μου έρχεται 15-18 Ευρώ το πολύ, ενώ μια φορά μου είχε έρθει 13 Ευρώ! (εννοείται δεν υπάρχουν πάγια-μόνο το πάγιο του ΟΤΕ που πληρώνετε έτσι κι αλλιώς) Και παίρνω κανονικότατα σταθερά και κινητά. Οπότε παιδιά σκεφτείτε το. Αξίζει τον κόπο! Συν του ότι συμβάλλετε υπέρ του ανταγωνισμού και κατά του μονοπωλίου του ΟΤΕ, ετσι? :mrgreen:

Για να μάθετε περισσότερα καλέστε στο 13800.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Aug 2005 22:17 #254 by Αντώνης Παπαθανασίου
Πάντως απο του χρόνου η vivodi θα αρχίσει να παρέχει υπηρεσίες adsl2 της τάξεως των 24mbps σε ιδιώτες. Ήδη απο τον Σεπτέμβριο 10 τυχεροί θα beta-testάρουν σε αυτές τις ταχύτητες :cool:

Όσο για τιμή...ας μην αναρωτηθούμε καν...

ps: στην Σουηδία, σε κάποια πόλη ιδιώτες απολαμβάνουν απο την άνοιξη γραμμές της τάξεως του 1Gbps :twisted:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification