Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

PS1: Γενική συζήτηση

23 Mar 2015 21:58 - 26 Mar 2015 17:32 #158437 by Μάνος Γρυπάρης


Σε αυτό το topic μπορούμε να μιλάμε για την πρώτη κονσόλα της Sony που δημιουργήθηκε το 1994.

Η Sony μπήκε στην αγορά των games...από σπόντα. Ενώ συζητούσε με την Nintendo για την δημιουργία ενός CD-Rom για το SNES και τελικά οι δύο εταιρείες υπέγραψαν συμβόλαιο, στη συνέχεια η Nintendo απέσυρε το ενδιαφέρον της. Ο Ken Kutaragi, "πατέρας" του PlayStation, δούλευε μυστικά με την Nintendo πάνω σε ένα chip κάτι που δεν άρεσε τότε στη διοίκηση. Τελικά το chip αυτό χρησιμοποιήθηκε για το PlayStation 1.

Η κονσόλα ήταν η πρώτη που έσπασε το φράγμα των 100 εκατομμυρίων πωλήσεων.
en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_(console)

Εδώ μπορείτε να γράφετε τις εμπειρίες και τις αναμνήσεις σας με το PS1.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 Mar 2015 15:37 - 26 Mar 2015 15:37 #158557 by Daniel Son
Έχω μία ερώτηση να κάνω, τώρα δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό τόπικ για να την
κάνω οπότε ας κρίνουν οι μοντ και αν είναι μπορεί μεταφερθεί και να μου στλ
κάποιος pm με λινκ ή να ποστάρει το αντίστοιχο τόπικ το οποίο μεταφέρθηκε...

Η ερώτηση είναι η εξής, σκέφτομαι να ξαναπάρω psone για τις παλιές μου αναμνήσεις κτλ κτλ
όμως δεν έχω πλέον CRT τηλεόραση, οπότε αν το συνδέσω σε μία LCD θα παίζει ή σκατούλες;
ή μήπως θα χρειαστώ κάποιο συγκεκριμένο καλώδιο; Διότι διαβάζω από εδώ και απο εκεί ότι
ή θα παίζει σκατά η καθόλου.
Άλλοι πάλι έκαναν κουβέντα για καλώδιο RGB και ότι είναι μια χαρούλα κτλ αν υπάρχει κάποιος
που να γνωρίζει το όλο νταβαντούρι, ας με κατευθύνει μην πάω να σκάσω την 40αρα τζάμπα...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 Mar 2015 17:31 #158569 by Μάνος Γρυπάρης
Δυστυχώς θα εχεις προβλημα και δεν θα σου παιζει στα περισσοτερα games.
www.gamefaqs.com/ps/916392-playstation/answers/58831-playstation-one-and-newer-lcd-tv

Μόνο με Hardware upscaler:
www.avsforum.com/forum/142-playstation-area/1203821-what-s-best-way-play-ps1-games.html

Η καλύτερη λύση βεβαια να μπεις www.planetemu.net , να κατεβασεις PS1 emulator και να κοτσαρεις και κανενα PlayStation gamepad και να παιζεις τα games στο PC σου.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 Mar 2015 20:52 #158580 by Παντελής Δασκαλέλος

Daniel Son wrote: Έχω μία ερώτηση να κάνω, τώρα δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό τόπικ για να την
κάνω οπότε ας κρίνουν οι μοντ και αν είναι μπορεί μεταφερθεί και να μου στλ
κάποιος pm με λινκ ή να ποστάρει το αντίστοιχο τόπικ το οποίο μεταφέρθηκε...

Η ερώτηση είναι η εξής, σκέφτομαι να ξαναπάρω psone για τις παλιές μου αναμνήσεις κτλ κτλ
όμως δεν έχω πλέον CRT τηλεόραση, οπότε αν το συνδέσω σε μία LCD θα παίζει ή σκατούλες;
ή μήπως θα χρειαστώ κάποιο συγκεκριμένο καλώδιο; Διότι διαβάζω από εδώ και απο εκεί ότι
ή θα παίζει σκατά η καθόλου.
Άλλοι πάλι έκαναν κουβέντα για καλώδιο RGB και ότι είναι μια χαρούλα κτλ αν υπάρχει κάποιος
που να γνωρίζει το όλο νταβαντούρι, ας με κατευθύνει μην πάω να σκάσω την 40αρα τζάμπα...


Υπάρχει και μία ακόμη λύση περά από αυτές που ανέφερε ο Μάνος. Να παίξεις τα games στο PS2. Με ένα composite καλώδιο μάλιστα θα βγάζεις 470p. Θυμίζω ότι τα PS1 games είναι συμβατά και στο PS3.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Mar 2015 11:33 #158639 by Daniel Son
Σοβαρά; πρώτη φορά το ακούω ότι τα γνήσια παιχνίδια του psx είναι
συμβατά με το ps2 και είχα ρωτήσει και για ps3 και μου είχαν πει
ότι για ps3 πρέπει να είναι από τις πρώτες κονσόλες και κάτι τρίχες
(όχι με ειδηκούς, με παρέα πάνω στην κουβέντα) οπότε χρειάζομαι
απλά ένα composite καλώδιο και ένα οποιδήποτε ps2 ή ps3
αν κατάλαβα καλά. Παίζει ρόλο αν είναι slim τα ps; η παίζει σε οποιοδήποτε;
διότι αν είναι έτσι, έσωσα ακόμα και την 40αρα και πάω να χτυπήσω το Final Fantasy 8...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Mar 2015 18:31 #158815 by Δημήτρης Αραμπατζίδης
Στο αφιέρωμα της εβδομάδας, γράφω τα πάντα όλα που λέει και ο Μάνος, για το πολυαγαπημένο PS1! Διαβάστε το και μοιραστείτε τις αναμνήσεις σας μαζί μας :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Mar 2015 21:44 #158824 by Μάρκος Ασκανιάν
Κατέχω γύρω στα 100 games για αυτή τη κονσόλα και μπορώ να πω ότι ήταν θρυλική! WipeOut 2097, Bloody Roar 2, Tekken 3, Resident Evil 3, Disruptor, MDK, Wild 9, Fear Effect, Tony Hawk's Pro Skater, Silent Hill, Metal Gear Solid και ο κατάλογος συνεχίζεται! I love this console!

Adododo!!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Mar 2015 21:58 #158827 by Dimi
Πρώτη φορά που άγγιξα jrpg ήταν το 1997 όταν ένας φίλος έφερε να παίξουμε το FF VII. Κλασικά επειδή δεν είχα εμπειρία σε grinding και ήθελα να δώ το στόρυ, έφτασα στον Sephiroth 30 lvl και έφαγα το ξύλο της ζωής μου. Μεγάλη αγάπη το FF VIΙ.

Άλλη πλάκα ήταν με το demo του Metal Gear Solid απο το Playstation Magazine. Πρώτη φορά είχαμε δει τέτοιου είδους παιχνίδι και γραφικά και σενάριο και χαρακτήρες και... απλά απίστευτο. Μετά απο λίγο καιρό το αγοράσαμε και το τερματίσαμε 3-4 φορές το ίδιο καλοκαίρι.

Τρομερές αναμνήσεις με το demo του Resident Evil 2 (το καλύτερο της σειράς κατά τη γνώμη μου) όπου είχε timer και είμαστε μια παρέα 4 ατόμων που κάναμε speedrun το demo για να δούμε τι γίνεται παρακάτω.

Ωραίες εποχές, μετά το Playstation δεν ξανααγόρασα κονσόλα. Μόνο πισί.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Apr 2015 17:49 #158853 by Αλκμήνη Καζάνα
μμμμ αγαπημενα games απο PS1 ειναι 1000% το Spyro the Dragon, εχω περάσει ωρες παίζοντας το συγκεκριμένο και έχω ρίξει πολύ κάψιμο. Ένα ακόμη αγαπημένο είναι οπωσδήποτε όλα τα games Tomb Raider I, II και III και The last Revelation. Ένα horror game φυσικά είναι το Resident Evil και ειδικά το Nemesis.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Apr 2015 19:17 #158860 by Παντελής Δασκαλέλος

Daniel Son wrote: Σοβαρά; πρώτη φορά το ακούω ότι τα γνήσια παιχνίδια του psx είναι
συμβατά με το ps2 και είχα ρωτήσει και για ps3 και μου είχαν πει
ότι για ps3 πρέπει να είναι από τις πρώτες κονσόλες και κάτι τρίχες
(όχι με ειδηκούς, με παρέα πάνω στην κουβέντα) οπότε χρειάζομαι
απλά ένα composite καλώδιο και ένα οποιδήποτε ps2 ή ps3
αν κατάλαβα καλά. Παίζει ρόλο αν είναι slim τα ps; η παίζει σε οποιοδήποτε;
διότι αν είναι έτσι, έσωσα ακόμα και την 40αρα και πάω να χτυπήσω το Final Fantasy 8...


Τα πρώτα PS3 παίζουν PS2 αν φυσικά δεν κάνεις firmware update. Όχι μόνο τα γνήσια, αλλά και τα πειρατικά του PS1 δουλεύουν στο PS2. Και από διαφορετικά regions μάλιστα αν είναι τσιπαρισμένη η κονσόλα. Δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο το αν είναι slim ή όχι η κονσόλα τα PS2 παίζουν κανονικά τα games του PS1. To composite το θες απλά για να έχεις την καλύτερη δυνατή εικόνα στο PS2. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το συμβατικό καλώδιο ή να παίξεις original games του PS1 στο PS3 σου με ότι καλώδιο κι αν έχεις.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification