Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Η ζωή στην Κύπρο

27 Jan 2019 18:15 #222679 by Μάνος Γρυπάρης
Σε αυτό το forum topic θα συζητάμε γενικά για την ζωή στην Κύπρο.

Από την 1η Φεβρουαρίου θα βρίσκομαι στη Λευκωσία μόνιμα και θα έρχομαι Αθήνα μια φορά το μήνα. Θα εργάζομαι σε εταιρεία game development στην Κύπρο μιας και στην Αθήνα έχουν κλείσει όλες όσες προσλάμβαναν νέα άτομα. Θα συνεχίσω να αρθρογραφώ και να ανεβάζω βίντεο για το GameWorld.gr κανονικά.

Δείτε ένα πρώτο βίντεο. Αναφέρω πως πήρα την απόφαση να φύγω. Προς το τέλος λέω και κάποια πράγματα για την Κύπρο. Όσον αφορά στο αυτοκίνητο απ' ότι έμαθα δεν είναι απαραίτητο να σας το αλλάξουν σε δεξιοτίμονο. Απλά αν μεταφέρετε αριστεροτίμονο αυτοκίνητο (επειδή οδηγούν από τα αριστερά) θα πληρώνετε παραπάνω ασφάλεια (πιθανόν και τέλη κυκλοφορίας) οπότε μακροπρόθεσμα συμφέρει το να αγοράσετε νέο αυτοκίνητο δεξιοτίμονο. Επίσης, ως νέος οδηγός που δεν έχει ξαναοδηγήσει από τα αριστερά θα πληρώνετε και μεγαλύτερο ποσό στην ασφάλειά σας.



Κατά τα άλλα η νυχτερινή ζωή βρίσκεται στην Έγκωμη και στο κέντρο της Λευκωσίας και αντίστοιχα στη Λεμεσό που είναι η 2η μεγαλύτερη πόλη και πως παραθαλάσσια έχει περισσότερο κόσμο το καλοκαίρι. Υπάρχουν επίσης η Λάρνακα, η Πάφος και η Αγία Νάπα που στον τρόπο ζωής θυμίζει λίγο την Μύκονο.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Feb 2019 20:52 #223072 by Μάνος Γρυπάρης
Δείτε τα πρώτα μας βίντεο από την Κύπρο!
Νέα σειρά κάθε Σάββατο με τίτλο Ελλαδίτες στην Κύπρο!



File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Feb 2019 20:55 #223073 by Blood Prince
Αν και δεν σκοπεύω να ταξιδέψω πρός τα εκεί,τα βίντεο έχουν πραγματικά ενδιαφέρον. xD

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Mar 2019 18:05 #223732 by Μάνος Γρυπάρης
Νέα βίντεο από την Κύπρο!

Δείτε πως ήταν η πρώτη μου εβδομάδα;


Οδηγάω αυτοκίνητο, πρώτη φορά από τα αριστερά με δεξιοτίμονο!

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Mar 2019 20:33 #223740 by Astro
Replied by Astro on topic Η ζωή στην Κύπρο
Ευχαριστουμε πολύ για τα βίντεο Μάνο και που μας δείχνεις την Κύπρο, ελπίζω να συνεχίσει για πολλά βίντεο αυτή η σειρά.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Mar 2019 11:12 - 13 Mar 2019 11:12 #224031 by Blood Prince
Χαλλούμι έχει φάει κανείς ; Εχω γνωστό μου εκεί και μου έστελνε παλιότερα. B)

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Mar 2019 16:57 #224441 by Μάνος Γρυπάρης

Blood Prince wrote: Χαλλούμι έχει φάει κανείς ; Εχω γνωστό μου εκεί και μου έστελνε παλιότερα. B)

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα φάει τις πρώτες ημέρες. Πάω να αγοράσω τώρα. Αν έχεις κάτι στα πόδια σου δεν το εκτιμάς. Π.χ. τόσα χρόνια δεν είχα πάει στο καρναβάλι της Πάτρας και το θυμήθηκα όταν πήγα στο Καρναβάλι της Λεμεσού! Τώρα λέω "Κρίμα που δεν πήγα μια φορά ξεκούραστος γιατί τώρα θα πρέπει να παίρνω άδεια".


Επίσης δείτε πως πέρασα τον 1ο μήνα:


Ήμουν πάντως γουρλής στην πρεμιέρα της Εθνικής. 5-0 με Σαν Μαρίνο και πρώτη φορά γήπεδο στη Μεγαλόνησο. Να σημειώσω ότι στο Βέλγιο που χάσαμε 0-2 δεν ήμουν μέσα.


Δείτε επίσης τι έκανα στον Αδύναμο Κρίκο. Παρότι με έβαλαν σε Hard Mode!


File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Mar 2019 19:36 #224443 by Astro
Replied by Astro on topic Η ζωή στην Κύπρο
Τι hard mode ήταν αυτο ρε παιδια και στους αλλους ερωτήσεις δημοτικού.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Mar 2019 20:28 #224445 by Blood Prince
Κατά την προσωπική μου άποψη το Καρναβάλι της Πάτρας δεν είναι και οτι καλύτερο.....θα πρέπει να περιμένεις όρθιος από πολύ νωρίς καθώς όταν μαζεύεται κόσμος δεν βλέπεις τίποτα.Μεγάλόνησο ή σε άλλες πόλεις της ελλάδας είναι κάπως καλύτερα.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 May 2019 23:06 #225016 by Μάνος Γρυπάρης
Νέα βίντεο:
Η Χριστιάνα ξανά στην Κύπρο:


Δείτε τι ωραία πέρασα στο Cyprus ComicCon και τα retro games που ξεχώρισα. Η Κύπρος έχει κατασκευαστές Arcade και μουσείο με Retro games και Υπολογιστές! Είναι σαν να μην έφυγα καν απ' το σπίτι μου. Όταν έχω χρόνο θα κάνω περισσότερα βίντεο από το μουσείο.


Τέλος, δείτε πως περάσαμε το Πάσχα στην Κύπρο, όπου και φάγαμε έξω και το βράδυ πήγαμε για cinema. Αυτή τη φορά αντί για οικογενειακά, όταν δεν έχεις οικογένεια δίπλα σου, περνάς Πάσχα με φίλους. Όσοι επιλέξετε να έρθετε εδώ είστε ευπρόσδεκτοι για να μεγαλώσουμε την παρέα!

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification