Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Διεθνή Αθλητικά Νέα

08 Sep 2017 11:45 #205109 by κωστας
Σημαντική μετεγγραφική ενίσχυση για τη Γαλατάσαράι, η οποία κατάφερε να συμφωνήσει με τον Αρντά Τουράν, ο οποίος επιστρέφει στην Τουρκία με την μορφή δανεισμού, μιας και δεν ήταν στα πλάνα του Ερνέστο Βαλβέρδε.Στη Γαλατάσαράι θα αγωνίζεται φέτος ο Αρντά Τουράν. Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ συμφώνησε με τη Μπαρτσελόνα για τον δανεισμό του 30χρονου Τούρκου μέσου, ο οποίος δεν ήταν στα πλάνα του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Σύμφωνα με τα ισπανικά Μέσα, πρόκειται να παραχωρηθεί δανεικός (το πιθανότερο) για δύο χρόνια και ενώ το συμβόλαιό του με τον ισπανικό σύλλογο λήγει σε τρία χρόνια. Ο Τουράν επιστρέφει στη Γαλατά έπειτα από έξι χρόνια, έχοντας παίξει σε αυτήν από το 2004 ως το 2011.

Μετά ήρθε η μετακίνηση στην Ισπανία για την Ατλέτικο Μαδρίτης και το 2015 μετακόμισε στην Βαρκελώνη, αλλά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα περίμενε. Πέρυσι, είχε 30 συμμετοχές και 13 γκολ, αλλά φέτος δεν χρησιμοποιήθηκε σε κάποιο ματς, με τον ίδιο να ελπίζει ότι στην χώρα του θα καταφέρει να επανέλθει στο αγωνιστικό επίπεδο που επιθυμεί.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2017 00:05 - 10 Oct 2017 15:33 #206551 by Lyricaldemon
«Χρυσός» παγκόσμιος ξανά ο Πετρούνιας!
O Λευτέρης Πετρούνιας έχει μοναδικό αντίπαλο τον εαυτό του, τον οποίο ξεπέρασε ακόμη μία φορά για να πανηγυρίσει σε δεύτερη διαδοχική διοργάνωση, το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.



Ο άρχοντας των κρίκων εξασφάλισε την υψηλότερη βαθμολογία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μόντρεαλ με 15.433 β. Σε εξήντα δευτερόλεπτα απόλυτης τελειότητας, από την στιγμή που ξεκίνησε η αιώρησή του μέχρι την προσγείωση, ήταν αρκετά για να του χαρίσουν την πρωτιά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε προτελευταίος μεταξύ των οκτώ φιναλίστ και επιβεβαίωσε για πολλοστή φορά γιατί θεωρείται ανίκητος, εκτελώντας εκπληκτικά το πρόγραμμά του με συντελεστή δυσκολίας 6,30.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ρώσος Ντένις Αμπλιαζίνμε 15.333, ενώ το χάλκινο πήγε στον Τούρκο Ιμπραήμ Τσολάκ με 15.033.

Με τη νίκη αυτή ο σπεσιαλίστας των κρίκων μπήκε στο κλειστό κλαμπ των μόλις 9 αθλητών που έχουν καταφέρει να διατηρήσουν τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή από τη γέννηση του θεσμού το 1903.

Ανάλογο επίτευγμα είχαν πετύχει στο παρελθόν αθλητές-φαινόμενα όπως οι Λέον Στούκελι (Γιουγκοσλαβία, 1922-1926), Αλόις Χούντετς (Τσεχοσλοβακία, 1934-1938), Αλμπέρτ Αζαριάν (Σοβ. Ένωση, 1954-1958), Νικολάι Αντριάνοφ (Σοβ. Ένωση, 1974-1978), Αλεξάντερ Ντιτιάτιν (Σοβ. Ένωση, 1979-1981), Γιούρι Καραλιόφ (Σοβ. Ένωση, 1985-1987), Γιούρι Κέκι (Ιταλία, 1993-1994-1995-1996-1997) και Τσεν Γιμπίνγκ (Κίνα, 2006-2007 και 2010-2011).

Παράλληλα, ισοφάρισε το ρεκόρ του Βλάση Μάρα, ο οποίος μέχρι σήμερα ήταν ο μόνος Έλληνας γυμναστής με δύο χρυσά μετάλλια σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, με αμφότερους τους δύο αθλητές να προπονούνται με τον Δημήτρη Ράφτη, ο οποίος ορθώς δήλωνεο προ ημερών ότι «Ζητείτε αντίπαλος για τον Λευτέρη».

Ο Λευτέρης Πετρούνιας με το χρυσό μετάλλιο στο Μόντρεαλ συμπλήρωσε 7 αγώνες αήττητος σε διάστημα 1.5 χρόνου.

Κάπως έτσι ο κορυφαίος Έλληνας γυμναστής έχει στην κατοχή του όλους τους διαθέσιμους τίτλους στους κρίκους, έχοντας πανηγυρίσει χρυσά μετάλλια σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις της τελευταίας τριετίας: Στους Ολυμπιακούς Αγώνες (2016), στα παγκόσμια πρωταθλήματα (2015, 2017), στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (2015, 2016, 2017) και στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες (2015)!

Η κατάταξη στον τελικό των κρίκων:

1. Λευτέρης Πετρούνιας (ΕΛΛΑΔΑ) 15,433 β.
2. Ντενίς Αμπλιάζιν (Ρωσία) 15,333 β.
3. Λιου Γιανγκ (Κίνα) 15,266 β.
4. Σαμίρ Αΐτ Σαΐντ (Γαλλία) 15,258 β.
5. Ιμπραΐμ Τσολάκ (Τουρκία) 15,066 β.
6. Ίγκορ Ραντιβίλοφ (Ουκρανία) 14,933 β.
7. Αρτούρ Ζανέτι (Βραζιλία) 14,900 β.
8. Κόρτνεϊ Τάλοχ (Βρετανία) 14,533 β.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2017 13:49 #206554 by Lyricaldemon
Αποσύρεται ο Πίρλο!
Τέλος εποχής θα σημάνει τον Δεκέμβρη, με τον Αντρέα Πίρλο να αποσύρεται από την ενεργό δράση μόλις ολοκληρωθεί η σεζόν στο MLS!

Ο Ιταλός θρύλος που από το 2015 βρίσκεται στις ΗΠΑ και τη Νέα Υόρκη, φέρεται να έχει αποφασίσει πως πλέον έφτασε το πλήρωμα του χρόνου και για εκείνον ώστε να κρεμάσει τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια.

«Αντιλαμβάνεσαι κάποια στιγμή πως ο χρόνος τελειώνει... Κάθε μέρα έχεις προβλήματα σωματικής φύσης και πόνους... Δεν μπορείς να προπονηθείς όπως θα ήθελες και θα μπορούσες...

Στην ηλικία μου πλέον, έχω βιώσει αρκετά. Δεν είναι ότι μπορείς να συνεχίσεις μέχρι τα 50...» ανέφερε στη «Gazzetta dello Sport», ο άνθρωπος που το 2006 ανέβηκε στην κορυφή του κόσμου με την εθνική ομάδα της Ιταλίας, έχει πάρει δύο Champions League με τη Μίλαν, έχει μετρήσει έξι πρωταθλήματα Serie A, δύο με τη Μίλαν και τέσσερα με τη Γιουβέντους και αποτελεί μια από τις σπουδαιότερες μορφές στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Oct 2017 12:49 #206782 by Lyricaldemon
Η Στεφανίδη κατέκτησε και φέτος το Diamond League

Η Κατερίνα Στεφανίδη είναι ασταμάτητη και φέτος κατακτώντας τον ένα στόχο μετά τον άλλον και αποδεικνύοντας πως είναι η κορυφαία αθλήτρια στον κόσμο στο άλμα επι κοντώ.



Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια λίγες εβδομάδες μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα έφτασε στην κορυφή και του Diamond League (για δεύτερη σερί χρονιά) κατακτώντας την πρώτη θέση στις Βρυξέλλες.

Με άλμα στα 4.85μ στο μίτινγκ του Βελγίου η Στεφανίδη πήρε για μια ακόμα φορά την πρώτη θέση κατακτώντας το διαμάντι που έχει θεσπίσει ως έπαθλο η IAAF για τους αθλητές που φτάνουν στο στόχο.

Η χρυσή Ολυμπιονίκης του Ρίο ξεκίνησε τις προσπάθειές της από τα 4,65 μέτρα που πέρασε με την πρώτη. Στην συνέχεια είχε μια αποτυχημένη στα 4,75 ύψος που η μεγάλη της αντίπαλος Σάντι Μόρις πέρασε με την πρώτη.

Η Αμερικανίδα όμως είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 4,85 που η Στεφανίδη πέρασε με την πρώτη, επίδοση που της έδωσε και την πρώτη θέση στη σειρά των Diamond League.

Αυτή είναι η 15η νίκη για την Στεφανίδη μέσα στη χρονιά. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια παραμένει μάλιστα αήττητη στους αγώνες που έχει δώσει στον ανοιχτό στίβο για το 2017. Η Στεφανίδη διεύρυνε και το σερί που έχει απέναντι στην Σάντι Μόρις.

Eχει επικρατήσει της μεγάλης της αντιπάλου τον τελευταίο χρόνο, στον τελικό των Ολυμπιακών αγώνων, τον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος αλλά και στον τελικό του Diamond League στις Βρυξέλλες.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Oct 2017 12:50 #206783 by Lyricaldemon
Στην κορυφή της Ευρώπης η Στεφανίδη

Με χρυσά γράμματα έγραψε το όνομα της στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού η Κατερίνα Στεφανίδη, καθώς αναδείχτηκε αθλήτρια της χρονιάς στην Ευρώπη!



Η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια, Κατερίνα Στεφανίδη, με χορηγό τον Stoiximan.gr, είχε ως "αντίπαλες" τις Μαρίγια Λασίτσκενε (Ρωσία, ύψος), Νάφι Τιάμ (Βέλγιο, έπταθλο) και Ανίτα Βλόνταρτσιουκ (Πολωνία, σφυροβολία).

Βέβαια είχε γίνει γνωστό από την πρώτη ψηφοφορία στα social media πως είχε... κατακτήσει την κορυφή, οπότε το μόνο που απέμενε ήταν η ψήφος της τεχνικής επιτροπής της ευρωπαϊκής ομοσπονδίας, όσο και οι εκπρόσωποι των εθνικών ομοσπονδιών με τους δημοσιογράφους.

"Το 2017 ήταν μία εξαιρετική χρονιά για εμένα. Θα ήθελα με αυτή την ευκαιρία που μου δίνεται να συγχαρώ όλους τους νικητές, αλλά και τους υπόλοιπους αθλητές που ήταν υποψήφιοι. Το να είμαι συνυποψήφια με την Μαρίγια, την Τίαμ και την Ανίτα και να κερδίσω μάλλον θα πρέπει να μετρήσετε ξανά τις ψήφους", είπε αρχικά με αρκετή δόση χιούμορ και συνέχισε:

"Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω τον προπονητή του μου ο οποίος τυγχάνει να είναι και σύζυγος μου. Για όσους έχουν την περιέργεια πρώτα έγινε σύζυγός μου και μετά προπονητής μου. Το κάναμε με το λάθος τρόπο. Θέλω να ευχαριστήσω την ευρωπαϊκή ομοσπονδία, όλους όσους με ψήφισαν, αλλά ακόμα και εκείνους που δεν με ψήφισαν. Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα η συγκεκριμένη ψηφοφορία διαδίδει το άθλημα μας σε όλο τον κόσμο και στην Ευρώπη περισσότερο. Για αυτό θεωρώ ότι το γεγονός ότι ο κόσμος ψήφισε ήταν το σημαντικότερο από όλα.

Ήθελα επίσης να πω ότι παρακολουθούσα αυτά τα βραβεία για πολλά χρόνια. Ασχολούμαι με το επί κοντώ εδώ και 17 χρόνια και ασχολούμαι με το στίβο εδώ και 20 χρόνια. Παρακολουθούσα αυτή την εκδήλωση εδώ και πολλά χρόνια και για αυτό είναι τόσο ιδιαίτερη για εμένα αυτή η βράβευση. Είναι πραγματικά μία μεγάλη τιμή για εμένα. Θεωρώ ότι είναι μία τιμή και για τη χώρα μου. Είμαι η πρώτη Ελληνίδα που κατακτά τον τίτλο και θέλω να πιστεύω ότι αυτό θα φέρει αρκετά νέα παιδιά στον στίβο".

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Oct 2017 21:00 - 22 Oct 2017 21:05 #207134 by Μάνος Γρυπάρης


Σαν σήμερα γεννήθηκε ο Lev Yashin (1929-1990), ένας από τους καλύτερους τερματοφύλακες όλων των εποχών, κατά την άποψή μου ο κορυφαίος μαζί με τον Gordon Banks. Είναι ωστόσο μόνος γκολκίπερ που έχει κερδίσει την χρυσή μπάλα.




Συμμετοχές:
1950–1970 Διναμό Μόσχας: 326 (από τα 21 του έως τα 41 του)
1954–1967 Εθνική Ομάδα Σοβιετικής Ένωσης (από τα 25 του -και πολύ άργησε- μέχρι τα 38 του).

Ο πιο μοιραίος επιθετικός για αυτόν ήταν ο καρκίνος καθώς το 1990 μας άφησε σε ηλικία 60 ετών.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Nov 2017 17:23 #208385 by Lyricaldemon
TO αντίο ενός μεγάλου τερματοφύλακα..

Προφανώς ο 40χρονος θρύλος περίμενε ένα δοξασμένο φινάλε στο Μουντιάλ, αλλά το παιχνίδι είναι σκληρό κι κι ο Τζίτζι Μπουφόν λύγισε από τα συναισθήματα μπροστά στην κάμερα, στην τελευταία του εμφάνιση με την εθνική Ιταλίας.

«Ηταν το τελευταίο παιχνίδι μου με την Εθνική. Λυπάμαι, είμαι στεναχωρημένος»!



Δεν του άξιζε τέτοιο φινάλε. Ο κορυφαίος Ιταλός πορτιέρε αποχαιρέτησε την Εθνική Ιταλίας με αποκλεισμό. Το χειρότερο αντίο του επιφύλαξε η μοίρα της μπάλας κι ο Τζίτζι Μπουφόν λύγισε από τα συναισθήματα μπροστά στην κάμερα, δακρύζοντας και μαζί του όλο το ιταλικό ποδόσφαιρο. Προφανώς ο 40χρονος θρύλος περίμενε ένα δοξασμένο φινάλε στο Μουντιάλ, αλλά το παιχνίδι είναι σκληρό...

Αποχωρώντας πάντως ο Μπουφόν άφησε μία νότα αισιοδοξία για τη διάδοχη κατάσταση: «Η Εθνική θα αναγεννηθεί. Είμαστε Ιταλοί, πάντοτε ικανοί να προχωράμε παρακάτω. Αφήνω τη θέση στον σπουδαίο Τζίτζιο Ντοναρούμα και στον Ματία Περίν, που είναι ικανότατοι».

Για το τέλος ήρθε το αντίο και στο παρεάκι του: «Θέλω να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ, σε όσους με βοήθησαν όλα αυτά τα χρόνια. Στον Κιέλο μου, τον Μπάρτσα μου, στο Λέο μου. Ευχαριστώ παλικάρια μου. Ευχαριστώ Ιταλία».

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Nov 2017 18:21 #208392 by Lyricaldemon
Another brick in the... Buffon!


Μετά το κακό ξεκίνημα στη σεζόν η Γιουβέντους προσαρμόστηκε στα νέα δεδομένα και με ένα εκπληκτικό fightback με 16 νίκες στα τελευταία 17 ματς έχει μπει στον σωστό δρόμο για την κατάκτηση του 5ου σερί Scudetto. Τεράστιο ρόλο σε αυτή την απόλυτη πορεία τίτλου των Bianconeri, που διακόπηκε μόνο από το 0-0 με την Μπολόνια, έχει παίξει ο κορυφαίος -για τους περισσότερους- τερματοφύλακας όλων των εποχών, ο οποίος μετά το 2-0 της Γιούβε σε βάρος της Ιντερ, έφτασε τα 8 παιχνίδια χωρίς να δεχθεί γκολ στο Campionato.



Η πορεία πρωταθλητισμού των Τορινέζων στηρίχθηκε σε μεγάλο βαθμό στη σιγουριά του 38χρονου ο οποίος έφτασε τα 746 λεπτά χωρίς να δει την μπάλα στα δίχτυα του επίδοση που έσπασε τη δική του προηγούμενη, που κρατούσε από την εποχή Κόντε, κατά δύο λεπτά. Μέσα στο 2016 ο Μπουφόν έχει δεχθεί μόλις ένα γκολ, εκείνο από τον Αντόνιο Κασάνο στις 10 Ιανουαρίου στο εκτός έδρας ματς με την Σαμπντόρια στο οποίο η Vecchia Signora νίκησε 1-2.

Ο Μπουφόν είναι το τελευταίο τείχος που πρέπει να σπάσει μια ομάδα για να σκοράρει σε βάρος της Γιουβέντους, η οποία πάντως κάνει εξαιρετική δουλειά μπροστά από τον Μπουφόν, έχοντας επιτρέψει μόλις 6 σουτ on-target στο έτος που διανύουμε.



Τα 746 λεπτά χωρίς να δει την εστία του να παραβιάζεται βάζουν τον Μπουφόν στην 6η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών, όμως αν καταφέρει να κρατήσει clean sheet και στο επόμενο ματς, που είναι με την Αταλάντα στο Μπέργκαμο, θα σκαρφαλώσει στο Νο3. Αμέσως μπροστά του βρίσκονται ο Ντάβιντε Πινάτο, που είχε κρατήσει 758 λεπτά με την... Αταλάντα (!) τη σεζόν 1996-97, ο Ιβάν Πελιτσόλι που είχε φτάσει στα 774 με την Ρόμα το 2003-04 και το Μάριο Ντα Πότσο της Τζένοα, ο οποίος σε ηλικία 25 ετών διατήρησε το «μηδέν» για 792 λεπτά το 1963-64.

Αν η Γιούβε δεν δεχθεί γκολ από τους Μπεργκαμάσκι, ο Μπουφόν θα περάσει αμέσως πίσω από τον θρύλο της Γιουβέντους και της Εθνικής Ιταλίας, Ντίνο Τζοφ, ο οποίος στα 31 του τη σεζόν 1972-73 έκανε να δεχθεί γκολ 903 λεπτά. «Ο Τζίτζι είναι ένας εκπληκτικός τερματοφύλακας, μπορεί να σπάσει το ρεκόρ μου. Θέλω να του δώσω συγχαρητήρια, ελπίζω να συνεχίσει να βρίσκεται στην εστία της Γιουβέντους για πολύ καιρό ακόμα».

Μαζί με του Μπουφόν, εκπληκτικές γίνονται και οι επιδόσεις της Γιουβέντους, η οποία μπορεί να πιάσει το καλύτερο σερί της ιστορίας της που είναι 9 διαδοχικά ματς χωρίς να δεχθεί γκολ. Ακόμα όμως κι αν κάνει τη δουλειά με την Αταλάντα, θα έχει κι άλλη δουλειά για να γίνει το Νο1 στην ιστορία της Serie A. Αυτό γιατί ο πρώτος όλων των εποχών, είναι ο Σεμπαστιάνο Ρόσι, ο οποίος το 1993-94 φορώντας τα γάντια της Μίλαν έφτασε 71 λεπτά μακριά από το να συμπληρώσει 1.000 λεπτά χωρίς να δεχθεί γκολ.

Για να μπορέσει να ξεπεράσει τον Ρόσι, πρέπει αφού διατηρήσει καθαρή την εστία του στον αγώνα με την Αταλάντα εκτός έδρας, να κρατήσει και εντός την επόμενη αγωνιστική με την Σασουόλο και στη συνέχεια να αντέξει 4 λεπτά στο derby με την Τορίνο στο Olimpico, κάτι που ελπίζει επίσης ο τεχνικός των Bianconeri, Μασιμιλιάνο Αλέγκρι. «Είχα πολλούς πρωταθλητές, όμως ποτέ δεν έχω δει κανέναν σαν τον Μπουφόν. Το να τον βλέπεις στην προπόνηση είναι απόλαυση».

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Jan 2018 18:04 #211190 by Lyricaldemon
Ο Κουτίνιο στην Barcelona!

Ο Κουτίνιο έστρεψε πάνω του τα φώτα του ποδοσφαιρικού πλανήτη και στις δηλώσεις του εμφανίστηκε έτοιμος να δικαιώσει τους Καταλανούς για την υπομονή και τα δεκάδες εκατομμύρια που δαπάνησαν.



«Ήθελα να ευχαριστήσω τον πρόεδρο για την προσπάθεια, την υπομονή που είχε μαζί μου. Είμαι πολύ χαρούμενος, είναι το όνειρό μου να παίξω στη Μπαρτσελόνα κι ελπίζω να ανταποκριθώ σε όλες τις προσδοκίες» ήταν το πρώτο σχόλιο του Φελίπε Κουτίνιο και πρόσθεσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος, αφού πραγματοποιήθηκε το όνειρό μου. Ευχαριστώ τον Θεό, την οικογένειά μου που είναι πάντα δίπλα μου. Ευχαριστώ και τη Μπαρτσελόνα για την υπομονή της. Ευχαριστώ φυσικά τη Λίβερπουλ για τα πέντε χρόνια που πέρασα εκεί. Αυτό ήταν το όνειρό μου. Προσπάθησαν να με κάνουν να μείνω, αλλά κατάλαβα ότι ήταν το όνειρό μου. Δεν μπορώ να ξεχάσω τους οπαδούς της για τις υπέροχες στιγμές των πέντε ετών».

Ο Κουτίνιο μίλησε για:

Την επικοινωνία με τον Νεϊμάρ: «Μίλησα με τον Νεϊμάρ και μου έδωσε πολλά συγχαρητήρια για τη μεταγραφή. Μου είπε πως η Μπάρτσα είναι απίστευτη, όπως και οι Σουάρες, Παουλίνιο είπαν το ίδιο».

Για Μέσι και... Νεϊμάρ «Είναι δυο σπουδαίοι παίκτες. Τώρα θα συναντήσω τον Μέσι, είναι σπουδαίος. Είναι τιμή για μένα που θα παίξω δίπλα του. Αν θα ξεχάσουν τον Νεϊμάρ; Είμαστε διαφορετικοί παίκτες, έχουμε διαφορετικά χαρακτηριστικά, είμαι εδώ για να βάλω τη σφραγίδα μου»

Για την πίεση που υπάρχει: «Είναι Το θέμα των χρημάτων είναι κάτι ανάμεσα στους συλλόγους. Εχω υψηλούς στόχους και ήρθα να τους πραγματοποιήσω. Είμαι ευτυχισμένος, θέλω να κερδίσω τίτλους και να απολαύσω τη μπάλα. Αυτό σκέφτομαι μόνο...»

Γιατί διάλεξε τη Μπαρτσελόνα: «Ηρθα στην ομάδα που έπαιξαν τα ινδάλματά μου. Η Μπάρτσα είναι η καλύτερη ομάδα στον κόσμο, αυτή με τους καλύτερους παίκτες. Η απάντηση είναι πολύ εύκολη.... Hταν το όνειρό μου κι ας γνώριζα πως δεν μπορώ να παίξω στο Champions League. Εχω πέντε χρόνια μπροστά μου να το κάνω...».


Για το πολύμηνο σήριαλ: «Από την αρχή έκανα γνωστή την επιθυμία μου να έρθω εδώ. Δοκίμασαν τα πάντα, πρέπει να τους ευχαριστήσω επειδή κατάλαβαν καλά το όνειρό μου. Οι άνθρωποι μου έδωσαν τον λόγο τους και τον τήρησαν. Έχω περάσει έξι μήνες παίζοντας, είμαι επαγγελματίας και έδωσα τον καλύτερο μου εαυτό. Τώρα ήρθε η ώρα να το κάνω κι εδώ».

Μήνυμα προς τους οπαδούς της Λίβερπουλ: «Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους στη Λίβερπουλ για όλα αυτά τα χρόνια. Εδωσα τα πάντα, έζησα υπέροχες στιγμές, όπως και η οικογένειά μου ήταν πολύ χαρούμενη στο Anfield».

Για την πίεση από τον Σουάρες: «Είναι ένας σπουδαίος παίκτης. Ήμασταν μαζί στη Λίβερπουλ. Μου έγραψε πολλά μηνύματα και είμαστε χαρούμενοι που είμαστε μαζί. Είναι τιμή να είμαι ξανά κοντά του. Μιλώντας μαζί του κάθε φορά είχα μεγαλύτερη επιθυμία να βρεθώ στη Βαρκελώνη»

Για την θέση του: «Ο Ινιέστα είναι μια ιδιοφυΐα και η παρουσία μαζί του θα είναι θαυμάσια. Αυτό που μου αρέσει είναι που βρίσκομαι εδώ. Ο προπονητής είναι αυτός που αποφασίζει πού πρέπει να παίξω»

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Jan 2018 14:40 #211325 by Lyricaldemon
Παίκτης της Μπαρτσελόνα ο Γέρι Μίνα




Η Μπαρτσελόνα ανακοίνωσε την απόκτηση του Γέρι Μίνα, με τον 23άχρονο να υπογράφει για 5.5 χρόνια και την Παλμέιρας να παίρνει 11.800.000 ευρώ

Την δεύτερη μεταγραφή της για αυτόν τον Ιανουάριο ολοκλήρωσε η Μπαρτσελόνα (πρώτη ο Κοουτίνιο), καθώς ανακοίνωσε την απόκτηση του Γέρι Μίνα απ' την Παλμέιρας.

Ο 23άχρονος Κολομβιανός κεντρικός αμυντικός υπέγραψε συμβόλαιο 5.5 ετών, μέχρι το 2023 δηλαδή, έχει ρήτρα 100.000.000 ευρώ, ενώ ο βραζιλιάνικος σύλλογος πήρε 11.800.000 ευρώ για να τον παραχωρήσει.

Έχει ύψος 1.95, αλλά είναι ταχύς, ενώ έχει και καλή τεχνική. Έχει ήδη 9 συμμετοχές και 3 γκολ με την εθνική Κολομβίας, ενώ η Παλμέιρας τον αγόρασε απ' τη Σάντα Φε και κατέκτησε το πρωτάθλημα Βραζιλίας έχοντας στο κέντρο της άμυνας αυτόν ως παρτενέρ του Έντου Ντρασένα (είχε παίξει στον Ολυμπιακός τη σεζόν 2002-03).

Ο Μίνα είναι πλέον ο πιο ψηλός παίκτης της Μπαρτσελόνα (1.94 ο Πικέ), όταν ήταν μικρός έπαιζε τερματοφύλακας (οικογενειακή παράδοση), ενώ θα γίνει ο πρώτος Κολομβιανός που θα παίξει επίσημο ματς με την "Μπαρτσα"!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification