Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Έχετε τεχνικό πρόβλημα; Γράψτε το εδώ!

27 Jun 2016 22:48 - 06 Nov 2016 15:56 #183149 by Πιέρρος Φουστέρης
Σε αυτό το topic, μπορείτε να αναφέρετε όποιο τεχνικό πρόβλημα έχετε με το PC ή laptop σας, είτε αφορά το hardware, είτε το software! Πριν γράψετε το πρόβλημά σας, όμως, τσεκάρετε μήπως είχε κάποιος άλλος παρόμοιο με εσάς πρόβλημα και πήρε απάντηση!

"Once you've accepted your flaws, no one can use them against you."
"Never forget what you are, the rest of the world will not. Wear it like armor and it can never be used to hurt you."
"Death is so final, whereas life is full of possibilities."
"Most men would rather deny a hard truth than face it."
- Tyrion Lannister

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Jul 2016 03:13 #185412 by Kostas
Παιδια HELPP εχω αγορασειι το cod aw στο pc μου
και ενω εχω τα χαραχτηριστικα που θελει δεν μου το σηκωνει ο υπολογιστης; γιατι; μου ανεβαζει την cpu στο 100% ακομα και στα low γραφικα χωρις να εχω κατι αλλο ανοιχτω!
τα χαραχτιριστικα του pc μ ειναι
intel xeon 1225 3.10 4 πυρηνες
καρτα γραφικων asus radeon r7 370 strix gaming 4gb
και ram 8 gb
τι λετε να φταει;

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Jul 2016 03:35 - 28 Jul 2016 03:36 #185413 by Sotiris Greece
Κατά 99.9% η ψύκτρα του cpu.

1) Έλεγξε αν γυρίζει το ανεμιστηράκι του Cpu.
2) Υπάρχει πιθανότητα να χρειαστεί αλλαγή πάστας επειδή μπορεί να έχει στεγνώσει με το πέρασμα του χρόνου.
3) Δοκίμασε το hwinfo για να δεις σε τι θερμοκρασίες τρέχει στην επιφάνεια εργασίας το cpu.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Jul 2016 03:44 #185414 by Kostas
Ευχαριστω για την απαντησει θα το ελενξω αυριο και θα σου πω...
Παντως αλλα παιχνιδια οπως το ryse son of rome μου τα σηκωνει κανονικα..

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Aug 2016 16:07 - 07 Aug 2016 00:11 #185927 by Alexandros Michalas
Το CPU Load δηλαδή το κατα πόσο χρησιμοποιείται η CPU δεν έχει καμία σχέση με την θερμοκρασία της. Κατα συνεπαγωγή καμία σχέση με το cpu cooler. Αντιθέτως ένας παράγοντας που επηρεάζει την θερμοκρασία που αναπτύσει η CPU κατά την λειτουργία της άρα και την λειτουργεία του cpu cooler είναι το πόσο Load έχει. Όταν τρέχεις κάποιο game η CPU συνήθως είναι στο 85%+ load. Τα fps games γενικά είναι cpu intensive που σημαίνει ότι χρησιμοποιούν αρκετά την cpu για διάφορους υπολογισμούς εξού και το 99% load που βλέπεις.

Edit: Η μόνη περίπτωση που θα μπορούσε η θερμοκρασία να επηρεάσει επιδόσεις είναι αν αναγκαστεί σε thermal throttling η cpu λόγω ήδη υψηλής θερμοκρασίας. Πιθανότερος ένοχος βέβαια για thermal throttling είναι τα VRM's τα οποία εφόσων αρχίσουν να θερμαίνονται πάνω από ένα όριο ρίχνουν το voltage με αντίκτυπο στις επιδόσεις (αν και αμφιβάλω αν θα μπορέσεις να το δείς ώς άνοδο στο cpu load). Ο λόγος είναι ότι αφ' ενός είναι σε σημείο που δεν ψύχεται εύκολα και αφ' ετέρου έχουν παθητική ψύξη (με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως οι high end oc mobos της MSI, οι Maximus Formula και ορισμένες Sabertooth series της Asus που έχουν air/liquid hybrid cooling -ή active air cooling η sabertooth-).

Δυστηχώς με τις πληροφορίες που παρέχεις δεν μπορώ να εντοπίσω πιο συγκερκιμένα την αιτία του προβλήματος. Ελπίζω να σε βοήθησαν τα ανωτέρω.

Edit 2: Ακόμα και στην περίπτωση του thermal throttling δεν θα δείς να ανεβαίνει το cpu usage (aka cpu load) απλά θα παρατηρήσεις πτώση των επιδόσεων του συστήματος σου όπως για παράδειγμα lower fps ή stuttering.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Oct 2016 13:28 - 09 Oct 2016 13:34 #188555 by wavee
Καλησπέρα. Ο πατερας μου εχει αυτο το λαπτοπ

www.toshiba.eu/discontinued-products/satellite-a210-133/

Ειχε προεγκατεστημενα Windows Vista αλλα επειδη κολλαγαν του εβαλα τα Windows XP

Παρολο που παει αρκετα πιο γρηγορα, βλεπω οτι η μνημη RAM γεμιζει ευκολα αν ανοιξει πχ 2-3 σελιδες και μετα αρχιζει και κολλαει. Ισως φταει το antivirus δεν ξερω. Για να δειτε καλυτερα σας στελνω μια εικονα απο την "διαχειριση εργασιων"




Την εικονικη μνημη την εχω ρυθμισει στο "Αυτοματο". ΑΠλα σας το ανεφερα. Ξερετε τι μπορω να κανω για να μην γεμιζει γρηγορα η Ram?
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Oct 2016 17:19 #188559 by Παναγιώτης Τσιάτσος
Δυστυχώς, το 1 GB μνήμης είναι απειροελάχιστο σήμερα. Έχω βρεθεί σχετικά πρόσφατα σε PC με την ίδια Ram και Windows XP και είναι αδύνατο να κάνεις δουλειά. Όντως, από την τρίτη καρτέλα στον browser γεμίζει και δε μπορεί να λειτουργήσει. Σκέψου ότι και μόνο που είναι ανοιχτός ο υπολογιστής, τρώει τουλάχιστον το 60% της μνήμης για τις βασικές του λειτουργίες. Απ' ό,τι βλέπω, το συγκεκριμένο λάπτοπ υποστηρίζει μέχρι 4 GB ram. Νομίζω ότι είναι μονόδρομος η αναβάθμισή της.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Oct 2016 21:26 #188566 by Γιώργος Λόλας
Όπως ανέφερε και ο Παναγιώτης, το 1GB RAM είναι ελάχιστο. Προτείνω κι εγώ να προσθέσεις είτε 1GB ακόμα ή να πας σε 4GB. Δες τις προδιαγραφές της RAM που έχει το laptop σου και ψάξε συμβατές μνήμες σε μεταχειρισμένες για να γλυτώσεις και χρήματα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Oct 2016 00:09 #188567 by wavee
Ναι αλλα εχουμε εναν αλλο υπολογιστη της αδερφης μου που εχει και αυτος 1 Gb ram και με Windows XP και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΥΠΟΛΓΙΣΤΗΣ χρησιμοποιει 150 MB ram. Βεβαια δεν εχει antivirus.

Σε αυτον τον υπολογιστη του πατερα μου, που σας εδειξα πανω χρησιμοποιει 350 MB χωρις να κανει τιποτα. Αλλα αυτος εχει το AVAST. Αλλα καταλωνει το AVAST 200 MB? Πολλα μου φαινονται. Μπορειτε να δειτε λγο την εικονα που σας εστειλα? Βγηκε στραβα, δεν ξερω γιατι. Αλλα απο εκει ισως δειτε γιατι γεμιζει τοσο γρηγορα.

Ο αλλος υπολογιστης της αδερφης μου που επισης εχει 1 GB ram δεν γεμιζει τοσο γρηγορα. Δεν μπορει να ειναι μονο το Antivirus. Εκεινο που λεει svchost? Μηπως αυτο φταιει?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Oct 2016 08:09 #188575 by Γιώργος Δημητρούλης
Μήπως εννοείς ότι γεμίζει η CPU στο 100 τις 100 .Μου έχει συμβεί και εμένα σε windows xp με το αρχείο svchost να είναι υπεύθυνο.Αυτό συνέβη μετά απο updates των windows.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification