Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

PC Emulators/MAME: Γενική συζήτηση

01 Aug 2005 21:09 #128 by Βαγγέλης Δάσκαλος
Στις 24 Δεκεβρίου 1996, ο Nicola Salmoria ξεκίνησε να προγραμματίζει emulators ενός συστήματος (όπως ο Multi-Pac), τους οποίους ένωσε σε ένα πρόγραμμα μέχρι τον Ιανουάριο του 1997. Το αποτέλεσμα το ονόμασε Multiple Arcade Machine Emulator ή MAME (στα αγγλικά προφέρεται "μέιμ").

Το παραπάνω κείμενο είναι μετάφραση από απόσπασμα της σελίδας www.mame.net όπου υπάρχει ο emulator και νομίζω είναι το ιδανικό εισαγωγικό post στο forum του MAME και των λοιπών emulators.

Εδώ μπορείτε να ρωτάτε ότι θέλετε σχετικά με το MAME (εξομοιώνει games των arcade μηχανημάτων) αλλά και για τους υπόλοιπους emulators μέσω των οποίων εξομοιώνετε στο PC σας παλιούς υπολογιστές (Commodore 64, Amstrad, Amiga κτλ.) ή και κονσόλες (NES, SNES, Master System, Mega Drive, Nintendo 64, παλιά PlayStation κτλ.)

Απλά ρωτήστε ότι θέλετε και θα χαρούμε να σας βοηθήσουμε! :D

Το site όπου θα βρείτε emulators αλλά και ROMS από τα πάντα είναι το: www.planetemu.net

"Retro": Κάθε Σάββατο 16:00-18:00 στον Games Radio.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Aug 2005 21:30 #131 by Μάνος Γρυπάρης
Bέβαια μερικοί Έλληνες το προφέρουν και "Μάμε"! :icon great laugh:

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Aug 2005 00:27 #149 by Ηρακλης Κορωναιος
Μερικοι ? .. ενταξει 2-3 ειμαστε μονο... :P :P :P


(το εχω ακουσει και "μαμέ" btw)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 Aug 2005 21:21 #202 by Βαγγέλης Δάσκαλος
Εγώ το έχω ακούσει και "Μαμιού" :lol:
Αλλά το "μάμε" επειδή λέγεται από τους περισσότερους, δεν μου χτυπάει άσχημα πια...

"Retro": Κάθε Σάββατο 16:00-18:00 στον Games Radio.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Aug 2005 09:25 #209 by Λευτέρης Διγαλάκης

Vag wrote: Εγώ το έχω ακούσει και "Μαμιού" :lol:
Αλλά το "μάμε" επειδή λέγεται από τους περισσότερους, δεν μου χτυπάει άσχημα πια...

Ακόμα και μετά από τόσο καιρό με πιάνει ένα ρίγος κάθε φορά που ακούω "μάμε" ή "μαμέ". Τι να κάνω; Μου έχει κολήσει το "μέιμ" :roll:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Aug 2005 13:00 #494 by angelo
pao sto site kai katevazo ti ... ? gia na exo tin platforma mame...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Aug 2005 13:38 #498 by Μπάμπης Κάιδος
Eite katevazeis apo edo: www.mame.net/downmain.html to binary kai kapio frontend apo ta dekades pou iparxoun (googlise "mame fontend"), eite katevase ti windows ekdosi (me grafiko perivalon) apo edo: www.classicgaming.com/mame32qa/

Edo: www.mame.net/downports.html mporeis na vreis dekades alles ekdoseis tou mame gia kathe leitourgiko sistima kai siskevi (apo linux os dreamcast)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Aug 2005 15:21 #499 by Ανδρέας Γρυπάρης
Είχα κολλήσει ιό από το Mame και αυτό λίγο δύσκολο να το ξεχάσω ! :evil:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Aug 2005 12:23 #518 by Βαγγέλης Δάσκαλος
Θυμάμαι αμυδρά ότι κάποια έκδοση του MAME έδειχνε να έχει ιό χωρίς όμως να έχει στην πραγματικότητα. Ελπίζω να μην είχες κολλήσει ιό από έκδοση του MAME που κατέβασες από κάποιο μεγάλο emulation site (και δεν πιστεύω). Πάντως το θεωρώ πολύ δύσκολο πια να κατεβάσεις μολυσμένο MAME από έγκυρη σελίδα. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για μένα...

"Retro": Κάθε Σάββατο 16:00-18:00 στον Games Radio.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Aug 2005 12:46 #520 by Βαγγέλης Δάσκαλος
Για τον grnemo:
Στην θέση σου (και εφόσον έχεις windows) εγώ θα κατέβαζα την έκδοση MAME για Windows με το frontend, δηλαδή το MAME32. (Στην πραγματικότητα και εγώ αυτό κατεβάζω). Θα έχεις έτοιμο το frontend.
Θα χρειαστείς βέβαια και επιπλέον αρχεία, τα απαραίτητα όμως είναι μόνο τα roms.

"Retro": Κάθε Σάββατο 16:00-18:00 στον Games Radio.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification